Streptozotosin ile diyabet geliştirilmiş sıçanlarda L-karnitinin protein oksidasyonu üzerine etkisi.
The effects of L-carnitine on protein oxidation of streptozotocn-induced diabetic rats.
  1. Tez No: 203449
  2. Yazar: GÜLBEN SAYILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ESKİOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda L­karnitinin tam kan, plazma, karaciğer ve böbrek dokularında protein oksidasyonu ve antioksidan sisteme ait bazı parametrelere etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 20 adet Wistar sıçan ortalama ağırlıkları eşit olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol (n=5), grup 2 diyabet (n=8), grup 3 L-karnitin (n=7) olarak belirlendi. Deneysel diyabet, grup 2 ve 3'teki sıçanlara intraperitoneal olarak 50 mg/kg STZ enjeksiyonu ile oluşturuldu. Enjeksiyondan 72 saat sonra grup 3'teki sıçanlara 15 gün süreyle L­karnitin (500 mg/kg/gün) intraperitoneal olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, effects of L-carnitine on protein oxidation and antioxidant system parameters of whole blood, plasma, liver and kidney tissues of streptozotocin-induced diabetic rats were investigated. During this work 20 Wistar rats were divided into three groups keeping their weights equal, namely, group 1 control (n=5), group 2 diabetes (n=8) and group 3 L-carnitine (n=7). Experimental diabetes was induced in group 2 and 3 rats by the intraperitoneal injection of 50 mg/kg STZ. 72 hours after the injection, L-carnitine (500 mg/kg/day) were injected to group 3 rats for 15 days.