Preeklampsi olan ve antihipertansif ilaç kullanan gebelerde antioksidan savunma sistemi
Antioksidant defense system of preeclampsia pregnants who use antihypertensive drugs
  1. Tez No: 203479
  2. Yazar: FATMA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ile preeklampsianın artan oksidatif stres ve azalan antioksidan savunma ile ilişkisi belirlenerek, antihipertansif ve E vitamini kullanımının preeklamsianın sebep olduğu oksidatif stresin etkilerini azaltıp azaltmadığı konusunu araştırmak amaçlanmıştır.Bu amaçla, 20 preeklampsili (Grup I), 20 gebeliğe bağlı hipertansiyonlu (Grup II) ve 20 normotensif gebeler (Kontrol) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bunun maksatla, hastane aciline başvuran preeklampsi, gebeliğe bağlı hipertansiyon şüpesiyle ve kontrol için gelen gebelerin tedavi öncesi kan basınçları ve v.brachialis'ten kan numuneleri ayrıca, idrar numuneleri alındı. Preeklampsia ve hipertansiyon hastalarına tedavi amacı ile ?- Metildopa (Alfamet 250 mgr × 30 tb günlük 2×1, Ulagay ilaç Sanayi Türk A.Ş.) ve Vitamin E ( Elevit 15 mgr × 60 tb günlük 1×1, Bayer ilaç sanayi) verildi. Aynı işlemler tedaviden 6 hafta sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to indicate the relationship between the preeclampsia with increased oxidative stress and decreased antioxidant protection, and to search if the use of antihypertensive and vitamine E decrease the effects of oxidative stress, which preeclampsia causes, or not.For this purpose, the pregnancy has been divided into three groups as twenty women with preeclampsia (Group 1), twenty women with hypertension, which pregnancy causes,(group 2) and twenty normatensive pregnant women.Then, some samples of urine, blood(from branchialise) and blood pressure were taken from the preeclampsia women, the pregnant women coming for the suspicion of hypertension related with pregnancy and the pregnant women comin for controlling to the emergency department of the hospital.A-metil-dopa and vitamine E were given to the pregnant suffering from preeclampsia and hypertension for the purpose of cure.After the cure, the same process has been carried out 6 hours later. The samples of blood, the blood parameters, urea, creatinen, MDA, GSH and vitamine E were used to determine the levels, and the samples of urine were used to determine the protein levels.In conclusion, before using a-metil-dopa and vitamine E, the preeclampsia level and the products of lipid peroxydation(MDA) in plasma in the phenomenon of hypertension related with pregnancy, GSH, Uric asid, Creatin and the protein values in urine are higher than normal values.Also, after the use of a-metil-dopa and vitamine E, it has reached to the normal values distinctly. In addition, it has showed that, the drug treatment has affected the antioxidant system in a positive way and the values of hematocrit, WBC, RBC before the treatment and after the treatment are the same.