Güvercinlerde MDA ve GSH düzeylerinin araştırılması
Investigation on MDA and GSH levels in pigeons
  1. Tez No: 203478
  2. Yazar: MURAT YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada güvercinlerde lipit peroksidasyonu ürünlerinden biri olan malondoaldehit (MDA) ve antioksidan özelliğe sahip bir tripeptit olan redükte glutatyon (GSH) düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada materyal olarak, halk elinde yetiştirilen canlı ağırlıkları 215-260 gr olan, 38 adet sağlıklı güvercin kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate levels of malondialdehyde (MDA), a product of lipid peroxydation, and reduced glutathione (GSH), an antioxidant tripeptid, in peigons. Pigeons weighing 215 to 260 g (n=38) were obtained from local breeders.Blood samples were taken between 11 June 2007 and 15 January 2008.