Sirkadiyen ritmin izofluran uygulanan yenidoğan ratlarda nörotoksisite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of circadian rhythm on neurotoxic effect of isoflurane administration in newborn rats
- Tez No: 203514
- Danışmanlar: PROF. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Sedasyon ve anestezi uygulamalarında kullanılan bazı ilaçlar gelişmekte olan hayvan santral sinir sisteminde histopatolojik değişikliklere neden olur. Bu gözlemler anestezik ajanların pediyatrik hastalarda kullanımlarıyla ilgili kaygıları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı sirkadiyen ritmin izofluranın neden olduğu nörotoksisite üzerine olası etkilerini araştırmaktır.Yöntem: Apoptotik nörodejenerasyonu tetiklemek için daha önceki çalışmalarda tanımlanan şekilde 7 günlük rat yavrularına 6 saat süresince %1,5 izofluran uyguladık. 26 yenidoğan rat çalışmaya alındı ve 4 gruba randomize edildi. Yavru ratlara 07:00-13:00 (gündüz grubu) ve 19:00-01:00 (gece grubu) saatleri arasında anestezi uygulandı ve kontrol grupları aynı zaman aralıkları süresince oda havasında tutuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Some drugs used for sedation and anesthesia procedures produce histopathologic central nervous system changes in juvenile animals. These observations have raised concerns regarding the use of these drugs in pediatric patients. The aim of this study is to investigate the possible effects of circadian rhythm on neurotoxicity triggered by isoflurane.Material and Methods: We have administered 1,5% concentration of isoflurane anesthesia for 6 hours to 7 day old infant rats as previously descibed in order to trigger apoptotic neurodegeneration. 26 newborn rats were involved and randomized to four groups. Rat pups were exposed to anesthesia between 07:00 am-01:00 pm (day group) and 07:00 pm-01:00 am (night group) and controls were exposed to room air during same time intervals.