Serviks ve uterus kanserinde cerrahi tedavi ve radyoterapinin alt üriner sistem üzerine etkilerinin araştırılması
To investigate the effects of surgical treatment and radiotheraphy on lower urinary tract of patients with cervix and uterus cancer
  1. Tez No: 203614
  2. Yazar: HULUSİ GÖKTUĞ GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARIK YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Endometrium kanseri ve serviks kanseri kadınlardaki en sık jinekolojik kanserlerin başında gelmektedir. Bu kanserlerin tedavi yöntemlerinin en başta gelenleri radikal cerrahi ve radyoterapidir. Radikal cerrahi veya radyoterapi sonrası en sık üriner sistem, anorektal sistem ve genital sistemden bir veya daha fazlası etkilenmektedir. Çalışmamızda radikal cerrahinin ve radyoterapinin alt üriner sistem üzerine olan yan etkileri araştırılmıştır. Çalışmamız kliniğimizde takip edilen 70 endometrium ve serviks kanserli olgunun radyoterapi, radikal cerrahi veya kombine tedavi (cerrahi ve radyoterapi) öncesi ve sonrası ürojinekolojik değerlendirme ve ürodinamik bulgularını içermektedir. Değerlendirme sonucunda tüm gruplarda tedavi sonrası frequency, noktüri, dizüri, urgency şikayetlerinin hepsinde artma mevcuttu fakat bu artışlar istatiksel olarak anlam kazanmadı (p>0.05). Radyoterapi ve kombine tedavi alan olgularda mesane kapasitesinde düşme ve kompliansta azalma saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Endometrium and cervix cancers are top of a list of the most frequent gynecologic cancers. The primary treatment methods of these cancers are radical surgery and radiotherapy. Lower urinary, anorectal and genital system are the most adversely affected areas after the radical surgery and / or radiotherapy. In this present study, we have investigated the side effects of radical surgery and radiotherapy on the lower urinary system. Our study included urogynecologic assesment and urodynamic findings of 70 cases before and after radical surgery, radiotherapy or combined treatment who were followed by the gynecology oncology clinic for the endometrium cancer and the cervix cancer. After the treatment of endometrial and cervical cancer either by surgery or radiotherapy the complains of frequency, nocturia, dysuria and urgency were obtained to be increased without reaching statistical significance (p>0.05). However the capacity and the compliance of the bladder were found to be decrease significantly after radiotherapy and combined therapy (p0.05).