Eskişehir bölgesinde 40 yaş üstü popülasyonda santral kornea kalınlığı ve oküler, demografik, sistemik faktörler ile ilişkisi
- Tez No: 203620
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı Eskişehir bölgesinde 40 yaş üstü toplulukta SKK dağılımını belirlemek ve SKK'nın oküler, demografik, sistemik faktörlerle ilişkisini ortaya koymaktı. Bu çalışma, Eylül 2002 ve Mart 2005 tarihleri arasında Eskişehir ili Kaymaz Beldesi, Esentepe, Şirintepe ve Osmangazi Semtlerine bağlı sağlık ocaklarında yapıldı. Çalışmaya 40 yaş ve üzeri 5332 kişi kabul edildi. Pakimetrik ölçümü yapılarak değerlendirmeye alınan 3593 kişiden 2537'i kadın (%71), 1056'ı erkek (%29) idi. Olguların özgeçmiş, soygeçmiş, demografik bilgileri ve risk faktörlerini belirlemek için anket uygulandı. Anket sonrası görme alanı muayenesi, optik disk fotograf çekimi, göz içi basıncı (GİB) ve korneal kalınlık ölçümleri yapıldı. Olguların genel yaş ortalaması 56.90 ± 10.21 olup kadınlarda 56.01 ± 10.00, erkeklerde 59.05 ± 10.42 idi. Tüm olgularda ortalama SKK'ı sağ gözde 553.77 ± 34.35 µm, sol gözde 555.26 ± 34.34 µm olup, SKK sol gözde daha fazla saptandı. Kadınlarda ortalama SKK 553.10 ± 33.96 µm, erkeklerde ise 557.92 ± 35.05 µm ölçüldü. Erkeklerde ortalama SKK değerlerinin kadınlara göre daha fazla olduğu gözlendi. Her iki cinsde de yaş arttıkça ile SKK'nda azalma olduğu görüldü. SKK'nın GİB değeri ile pozitif yönde, diyastolik kan basıncı (DKB) ile negatif yönde ilişkisi olduğu görüldü. Diyabet varlığı, sistolik kan basıncı (SKB) ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile SKK arasında bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the CCT in a population of over 40 years old and to demonstrate the relationship between CCT and ocular, demografic, systemic factors. This study was set in Kaymaz town, Esentepe, Şirintepe and Osmangazi distiricts of Eskişehir city between September 2002 and March 2005. 5332 individuals over 40 years old were enrolled to this study. 2537 of 3593 individuals whose pachymetric measurements were done were female (%71) and 1056 were male (%29).A questionnaire was completed to determine the history and demografic information and the risk factors of subjects. Visual field test, imaging the optic disk, measuring the thickness of cornea and intraocular pressure (IOP) was also done. The mean age of the subjects was 59.90 ± 10.21, the mean age of females was 56.01 ± 10.00 and the mean age of males was 59.05 ± 10.42. The mean CCT value of right eye was 553.77 ± 34.35 µm and the mean CCT value of left eye was 555.26 ± 34.34 µm. İt which was higher than the right eye. The mean CCT value of females was 553.10 ± 33.96 µm and the mean CCT value of males was 557.92 ± 35.05 µm. The mean value of CCT in males was higher than females. CCT decrease with the increase of age in both gender. CCT had a positive correlation with IOP and negative correlation with diastolic blood pressure (DBP). There was no relation between CCT and presence of diabetes mellitus, systolic blood pressure (SBP) or body mass index (BMI).