Yenidoğan jersey ırkı buzağılarda, e vitamini ve levamizol'ün bağışıklık üzerindeki immunmodülatör etkilerinin araştırılması
Investigation of immunmodulatory effects of levamisole and vitamin e on immunity in newborn jersey calves
- Tez No: 203731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, E vitamini ve Levamizol kullanımının, buzağılarda immun sistem üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmanın materyalini her iki cinsiyetten, 30 adet klinik olarak sağlıklı kabul edilen Jersey buzağı oluşturdu. Yavrular onarlı üç eşit gruba bölünerek, birinci grup kontrol grubu, ikinci grup levamizol, üçüncü grup ise E vitamini uygulanacak grup olarak belirlendi.Kontrol grubundaki buzağılara doğumu takiben ve doğumdan sonraki 7. ve 14. günlerde, plasebo amacıyla 13,3 ml izotonik sodyum klorür solüsyonu (% 0,9 NaCl), her iki arka bacağa eşit miktarda i.m. (kas içi) yolla uygulandı. İkinci gruptaki buzağılara doğumu takiben ve doğumdan sonraki 7. ve 14. günlerde 3 mg/kg levamizol HCl i.m. yolla verildi. Üçüncü gruptaki buzağılara ise, yine doğumu takiben ve doğumdan sonraki 7. ve 14. günlerde 2000 IU dl-? tokoferol aynı bölgeden i.m. yoldan uygulandı.Tüm buzağılardan doğumu takiben, kolostrum alımının hemen öncesinde ve sonraki 1., 8., 15. ve 22. günlerde kan örnekleri alındı. Tam kan sayımı, serum total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, kortizol seviyeleri ile serum ve anneden alınan kolostrum örneklerinde immunglobulin düzeyleri belirlendi.Ortalama serum IgM seviyeleri açısından, 22.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of vitamin E and levamisole on the immune system of calves.The animal material of the study was composed of 30 clinically healthy Jersey cows from both sexes. Calves were divided equally to three groups, forming a control, levamisole and vitamin E supplemented group.The control group was administered 13,3 ml isotonic saline solution (0,9% NaCl) equally to both legs via i.m. route, following the delivery and on days 7 and 14, with placebo purposes. The second group was received 3 mg/kg levamisole HCl intramuscularly, following the delivery and on days 7 and 14. The third group was given 2000 IU dl-? tocopherole intramuscularly, again following the delivery and on days 7 and 14.Blood samples were collected from all the calves, just before and after colostrum intake and on days 1, 8, 15 and 22.