Aterosklerotik strok oluşumu ile interlökin 15 gen polimorfizminin ilişkisinin araştırılması
Studying the association between interleukin 15 gene polymorphism and atherosclerotic stroke
  1. Tez No: 203918
  2. Yazar: AYNUR MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
IL-15 geninin C267T, A10504G, C13687A ve A14035T değişimlerindeki polimorfizmlerin çeşitli hastalıklara ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, aterosklerotik strok (inme) ile IL-15 gen polimorfizmi arasındaki bir ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla çalışmamızda 79 aterosklerotik inmeli hastanın ve hastalarla yaş parelelliği gösteren aterosklerotik inme, hipertansiyon, hiperlidemi ve kardiyovasküler hastalığı bulunmayan 104 gönüllüden kan örnekleri toplanıp, bu örneklerin DNA'ları izole edildi. IL-15 genin C267T, A10504G, C13687A ve A14035T değişimlerindeki polimorfizm, PZR yöntemi ve Taq I, Dde I, Dra I, Rsa I enzimleri kullanılarak Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile belirlendi. Hastalar C267T polimorfizmi acisindan % 13,9 AA genotipi, % 34,2 GG genotipi, % 51,9 TT genotipine sahipken; kontrol bireylerinde bu oran sırasıyla % 20, % 30, % 50 olarak bulunmuştur. A10504G polimorfizminde hastaların yaklaşık %2,5'u AA genotipi, % 17,7'si AC genotipi, % 79,7'si ise CC genotipine sahipken kontrol bireylerlerinde bu oranlar sırasıyla, % 12,2 - % 23,5 - % 64,3 olarak tespit edilmistir. C13687A polimorfizmine göre hastaların yaklaşık % 62'si AA genotipi, % 32,9'u AG genotipi, % 5,1'i GC genotipi olarak bulunmuştur. Bu polimorfizmin kontrol bireylerindeki orani ise sırasıyla % 84,8 - % 13,1 - % 2 olarak bulunmuştur. A14035T polimorfizmine göre hastaların yaklaşık % 39,2'si AA, % 51,9'u AT, % 8,9'u TT genotipine sahipken, kontol bireylerinde bu oranlar sırasıyla % 54,3 - % 30,4 - % 15,2 olarak bulundu. Genotipleme sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında A10504G, C13687A değişimlerindeki polimorfizmlerde hem genotip hem allel bakımından anlamlılık bulundu. A14035T değişiminin olduğu polimorfizmde ise genotip bakımından anlamlılık bulunmuştur. Sonuç olarak, IL-15 geninin calışılan 4 polimorfizminden 3 tanesinin (A10504G, C13687A ve A14035T) aterosklerotik inme ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been shown that C267T, A10504G, C13687A and A14035T polymorphisms of the IL-15 gene are associated with the tendency to some diseases. In this study, we aimed to study whether there is an association between IL-15 gene polymorphisms and atherosclerotic stroke. On this purpose, DNA?s of 79 patients with atherosclerotic stroke and 104 control group who are age related, and free from atherosclerotic stroke, hypertension, hyperlipidemia, and cardiovascular diseases purified. The C267T, A10504G, C13687A and A14035T polymorphisms were determined by using PCR method and Restriction Fragment Length Polymorphism methods by using TaqI, Dde I, Dra I, Rsa I respectively. For C267T polymorphism, patients were found to have 13.9% for AA, 34.2% for GG, and 51.9% for TT genotypes, whereas in control group these ratios were found to be 20%, 30%, and 50%, respectively. For A10504G polymorphism, patients found to have 2.5% AA, 17.7% AC, and 79.7% CC genotypes, whereas these ratios were found to be 12.2%, 23.5%, and 64.3%, respectively For C13687A polymorphism, patients were found to have 62% AA, 32.9% AG, and 5.1% GC genotypes. The ratios for the control group for this polymorphism were found to be 84.8%, 13.1%, and 2% respectively. The ratios for the A14035T polymorphism were found to be 39.2% AA, 51.9% AT, and 8.9% TT for the patients, whereas 54.3%, 30.4%, and 15.2% for the control group, respectively. After evaluating the genotyping results statistically, A10504G and C13687A are found to be statistically significant for both genotypic and allelic polymorphisms, whereas A14035T is only statistically significant for the allelic polymorphism. As a result, among four different polymorphisms of the IL-15 gene studied, three of them (A10504G, C13687A and A14035T) are found to be associated with tendency to atherosclerotic stroke.