Thin Layer 7H11 agarın mikobakterilerin izolasyon ve identifikasyonundaki değerinin araştırılması.
Evaluation of Thin Layer 7H11 agar in the isolation and identification of mycobacteria.
- Tez No: 203919
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda, TLA besiyerinin mikobakterilerin izolasyonu ve ön identifikasyonundaki performansı, LJ ve BACTEC MGIT 960 sisteminden alınan sonuçlarla karşılaştırılarak belirlenmiş ve bu besiyerinin rutin kullanımdaki yeri araştırılmıştır.İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Mikobakteriyoloji Laboratuvarı'na tüberküloz tanısı amacıyla gönderilen toplam 700 klinik örnek çalışmaya dahil edilmiş ve örneklerin BACTEC MGIT 960, TLA ve LJ besiyerlerinde kültürü yapılmıştır. Kırk altı klinik örnekte Mycobacterium cinsi bakteriler üremiş ve bu bakterilerin %97,8'i BACTEC MGIT 960 (Becton Dickinson, Sparks, MD) sistemiyle, %82,6'sı TLA besiyeriyle ve %56,5'i LJ besiyeriyle izole edilmiştir. Preparat inceleme sonucu pozitif örneklerde BACTEC MGIT 960, TLA ve LJ besiyerleriyle izolasyon süresinin sırasıyla 8,94, 7,70, 22,25 gün; preparat inceleme sonucu negatif örneklerde ise sırasıyla 15,85, 14,28 ve 27,85 gün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the performance of TLA medium for isolation and presumptive identification of Mycobacteria was determined by comparing the results obtained from LJ and BACTEC MGIT 960 system and the routine utilisation of this medium was investigated. Seven hundred clinical samples sent to İstanbul Medical Faculty Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Mycobacteriology Laboratory for the diagnosis of tuberculosis were included in the study and the samples were cultured on BACTEC MGIT 960 (Becton Dickinson, Sparks, MD), TLA and LJ media. Mycobacterium spp. was cultivated in fourty six clinical samples and 97.8 % of these bacteria were isolated by BACTEC MGIT 960 system, 82.6 % by TLA medium and 56.5 % by LJ medium. The isolation time with BACTEC MGIT 960, TLA and LJ medium was found to be 8.94, 7.70, 22.25 days respectively for smear positive samples and 15.85, 14.28 and 27.85 days for smear negative samples.