Endometrium kanserinde MNSOD,MPO ve NQO gen polimorfizmi ve düzeyleri ile lipid peroksidasyon ürünlerinin tayini
Gene polymorphisms and serum levels of MNSOD, MPO and NQO and lipid peroxidation in endometrial cancer
  1. Tez No: 203953
  2. Yazar: SİBEL BULGURCUOĞLU KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Reaktif oksidan ürünleri, oksidatif strese neden olarak hücrede DNA dahil olmak üzere bir çok biyolojik molekülün yapısını ve işlevini bozabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak, inflamasyon süreçleri etkin hale gelmekte ve kanser başta olmak üzere, birçok hastalığın oluşumu izlenmektedir. Oksidatif hasar ve inflamasyonun kanser etyolojisine etkisi daha çok oksidasyon ürünlerinin metabolizmasında aktif olan genlerdeki değişikliklerle ilişkilidir. Süperoksit dismutaz, süperoksit radikalini hidrojen peroksit ve moleküler oksijene çeviren reaksiyonu katalizleyen bir metalloenzimdir. Süperoksit zincirleme radikal reaksiyonlarının güçlü bir başlatıcısıdır. Hipokloröz asit fagositik hücrelerce bakterilerin öldürülmesinde önemli rol oynar. Radikal üretimi fagositik hücrelerin bakterileri öldürmesinde büyük önem taşır. Özellikle nötrofiller ve monositler içerdikleri myeloperoksidaz enzimi aracılığıyla O2-`in dismutasyonuyla oluşan hidrojen peroksiti klorür iyonuyla birleştirerek güçlü bir antibakteriyel ajan olan HOCl'e dönüştürür. NAD(P)H: kinon oksidoredüktaz ise, kinon, hidrokinon gibi substratların iki elektronlu indirgenmesini katalızler ve semikinon oluşmasını engeller. Özellikle over kanserli hastalarda bu enzim genine ait değişiklikler saptanmıştır.Çalışmamızda endometrium kanserli bireylerde serbest radikal metabolizmasında rol oynayan antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz, myeloperoksidaz ve NAD(P)H kinon oksidoredüktaz polimorfizm ve enzim düzeylerindeki değişikleri inceleyerek, bu enzimlerin endometrium kanserindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) have been shown to be responsible for inducing DNA damage leading to mutagenesis, carcinogenesis and cell death if the capacity of the protective antioxidant system is impaired. Antioxidants are potent scavengers of free radicals and of particular importance in protection against human diseases associated with free radical damage to cellular DNA, lipids and proteins. Manganese superoxide dismutase (MnSOD), a mitochondrial enzyme that quenches free radicals and protects against the deleterious effects of oxidative stress by converting superoxide radicals to H2O2. Myeloperoxidase (MPO) is found in neutrophils and monocytes and catalyzes a reaction that produces hypochlorous acid, which, although toxic to bacteria, is also a long-lived oxidant and can lead to activation of some procarcinogens and damage to DNA. NADPH quinone oxidoreductase (NQO1) is a detoxification enzyme that plays a critical role in protecting cells against chemically induced oxidative stress, cytotoxicity, mutagenicity, and carcinogenicity. This protects cells from the effects of reactive oxygen species generated by redox cycling between quinones and semiquinones and from the effects of semiquinones binding to DNA. Endometrial carcinoma is the primary cancer type appeared in female genital system. The enhanced cell lipid peroxidation and impaired antioxidant enzyme activities observed in endometrial cancer patients indicate the potential for oxidative injury to cells and cell membranes in endometrial cancer patients.The aim of this study is to investigate the possible association between serum levels of SOD2, MPO, and NQO1 enzymes and their gene polymorphisms in the endometrial cancer.