Akut hiperglisemik ve diabetik sıçanlarda oluşturulan epileptik nöbetlerde lipopolisakkaridin kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkisi
The effect of lipopolysaccharide on blood brain barrier permeability of acute hyperglycemic and diabetic rats during epileptic attacks
- Tez No: 203952
- Danışmanlar: PROF. DR. BARİA ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada amacımız; akut hiperglisemi ve uzun süreli hiperglisemide oluşturulan epileptik nöbetlerde, lipopolisakkarid'in (LPS), kan beyin bariyeri (KBB) permeabilitesine olan etkisini incelemektir. Aynı zamanda, oluşturulan koşullarda, Zonula Okludens-1 ve Glial Fibriller Asidik Protein'in boyanma şiddetinde ve serum Tümör nekrozis faktör-alfa (TNF- ?), İnterlökin-10 (IL-10), İnterlökin-12+p40 (IL-12+p40) sitokinlerinin salınımlarında, meydana gelen değişiklikleri incelemeyi amaçladık. KBB permeabilitesi Evans-blue metodu, Zonula Okludens-1 ve Glial Fibriller Asidik Protein miktarı immün boyama yöntemi, TNF-?, IL-10, IL-12+p40 sitokinlerinin miktarları Enzyme Linked İmmunosorbent Assay yöntemi kullanılarak gösterildi. Akut Hiperglisemide ve Diyabette oluşturulan nöbetler, normoglisemik koşullarda oluşturulan nöbetlere göre, sol hemisfer, sağ hemisfer ve serebellum+beyin sapı bölgelerinde KBB permeabilitesinin önemli ölçüde artmasına neden oldu (p0.05). Akut Hiperglisemik ve diyabetik sıçanların korteks ve serebellum+beyin sapı bölgelerinde Zonula Okludens-1'in ve sadece diabetik sıçanların bu bölgelerdeki Glial Fibriller Asidik Protein'in boyanma şiddetinde azalma olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of lipopolysaccharide (LPS) on Blood Brain Barrier (BBB) permeability during epileptic attacks occurring in acute hyperglycemia and long-term hyperglycemia. In addition, we have aimed in examining the changes observed in coloring of Zonula Occludens-1 and Glial Fibriller Acidic Protein as well as the changes in the release of serum TNF-?, and IL-10, IL-12+p40 cytokines under artificial conditions.The attacks occurring in acute hyperglycemia and diabetes caused a remarkable the increase of BBB permeability (p0.05). Zonula Occludens-1 in hyperglycemic and diabetic rats and coloring power of Glial Fibriller Acidic Protein in only diabetic rats were observed to reduce.