Tavşan modelinde vaskülarize olmayan total metatarsofalangeal eklem kompozit greft transferi ile artroplasti
Non-vascularised total metacarpophalangeal joint composite graft transfer in rabbit model
- Tez No: 204031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elin fonksiyonlarını gerçekleştirmedeki en hareketli parçası olan eklemlerin bütünlüğünün bozulduğu tümör, travma veya romatoid artrit gibi sistemik hastalıklar sonrası tedavide hareket kabiliyetinin korunması çok önemlidir. Bu çalışmada amaç tavşan V. metatarsofalangeal eklem modelinde vaskülarize olmayan total kompozit greft transferi ile canlı ve hareketli eklem sağlanabileceğini göstermektir.Çalışmada 20 adet New Zeland cinsi erkek tavşan kullanıldı. Biri kontrol olmak üzere 4 adet grup oluşturuldu. Deneklerin V. metatarsofalangeal eklemleri eklem kapsülüne dokunulmadan proksimalde ve distalde 5 mm.lik kemik segmentler bırakılarak alındı ve birbirlerinin yerine titanyum mikroplak ve mikrovida ile rijid fiksasyon yapıldı. Transfer edilen eklemlerin 2., 4. ve 6. haftalarda hareket kabiliyeti, Teknesyum-99m metildifosfanat sintigrafisi ve histopatolojik inceleme ile kıkırdak ve kemik canlılığı değerlendirildi.Hareket kabiliyeti değerlendirilmesinde, hem ekstensiyon hem de fleksiyon için ameliyat grupları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p>0.05). Sintigrafik incelemede tüm gruplar için ortalama canlı greft oranı % 90 olarak bulundu. Histolojik skorlama ile 2.
Özet (Çeviri)
The joints are the most valuable part of the hand for normal function. Avoiding range of motion is very important in treatment after the joint cartilage loss due to tumor, trauma or systemic disease like romatiod arthritis. The aim of this study is to demonstrate viable and mobile joint with non-vascularised 5th metatarsophalangeal total composite joint graft transfer in rabbit model.In this study, the 5th metatarsophalangeal joints have been taken with 5 mm. bone segment proximal and distal part of the joint avoiding joint capsule intact for each rabbit and the grafts were placed to the opposite side of the same areawith rijid fixation using microplate and microscrew. Technetium-99m metildiphosphanate scintigraphy and histopathologic examination were used for evaluation of viability and range of motion on the transferred joint grafts in 2th, 4th and 6th weeks after the operation.Extension and flexion degrees of operation groups significantly lower than control group were found in evaluation of range of motion (p>0.05). In scintigraphic examination, mean viable graft value was 90% percent in all operation groups.