ST segment yükselmeli miyokard infarktüsünde hastane içi atriyal fibrilasyon gelişmesinin prediktörleri ve prognostik değeri
The predictor of new-oncet atrial fibrilation during ST elavated mi in hospital
- Tez No: 204030
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda STEMİ ile başvuran hastalarda hastane içi AF gelişmesi açısından prediktörleri ve yeni gelişen AF'nin hastane içi gelişen komplikasyon ve mortalite üzerine etkisini belirlemeyi amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya toplam 90 STEMİ ile başvuran hasta alındı. Hastalar; ardışık hastane içi AF gelişmeyen 50 hasta (Grup I) ve ardışık hastane içi AF gelişen 40 hasta (Grup II) olarak ikiye ayrıldı. Grup II ise AF'un erken yada geç gelişmesine göre iki kısımda incelendi. Gruplar arasında ki farklar; demografik özellikler, elektrokardiyografik, ekokardiyografik, koroner anjiyografik parametreler ve kan değerleri incelenerek, belirlendi. Aynı zamanda hastane içi yatış süresi, komplikasyon ve hastane içi mortalite saptandı.Bulgular: Gruplar arası cinsiyet farkı belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to determine the predictors of new-onset atrial fibrillation (AF) in acute myocardial infarction (AMI) and the effects of AF to hospital stay and in-hospital complications and mortality.Methods: The study population included 90 patients with ST segment elevated MI (STEMI).The patients were divided two groups. First of this groups was consecutive 50 patients which no-AF develop in hospital (Grup I). Second of this groups was consecutive 40 patients which new-onset AF developed in hospital (Group II). Also second group was divided two subgroups. First of this subgroups was named early AF because of AF developed in first 24 hours in hospital. Second of this subgroups was named late AF because of AF developed after 24 hours in hospital. The differences of groups were determined by using some parameters such as; demographical features, electrocardiographic sings, echocardiographic measurement, angiographic scores and blood values. Hospital stay and in-hospital complications and mortality were determined.Results: There were no significant differences in sexes between groups.