Dental implantların uzun dönem takibinde başarıyı etkileyen klinik ve radyolojik parametrelerin değerlendirilmesi
The evaluation of effects of radiologic and clinical parameters on the success of the long term follow up of dental implants
- Tez No: 204073
- Danışmanlar: PROF. A. BÜLENT KATİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Başarı oranının yüksek olması nedeniyle implantların diş hekimliğinde kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve bununla beraber birçok implant sistemi geliştirilmiştir. İmplantların uzun yıllar başarı gösterebilmesi için belli aralıklarla kontrollerinin yapılması şarttır. Herhangi bir olumsuzluk olduğunda erken dönemde teşhis edilebilmeleri için her türlü klinik, diagnostik ve radyolojik yöntemler kullanılarak hasta kontrol altında tutulmalıdır.Dental implantların başarısını değerlendirmek üzere bazı parametreler kullanılmaktadır. Bunlar; modifiye sulkus kanama indexi, sondalama cep derinliği, implantın mobilitesi, supurasyon gibi subjektif parametrelerin yanı sıra marjinal kemik kaybı ve periimplanter radyolusensi içeren radyografik parametrelerdir.Çalışmamızda, 20 hastaya uygulanan 57 implantın uzun dönemde başarısını etkileyen klinik ve radyolojik parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dental implant uygulanan hastalardan 1. hafta, 6. ay, 1.yıl ve 2. yıllarda paralel teknikle birlikte Rinn holder kullanılarak periapikal filmler aldık. Aynı zamanda bu dönemlerde hastanın plak indeksi , kanama indeksi ve cep derinlikleri ölçülerek kaydedildi. 1. ayda yükleme yapılmadan önce implantın osseointegrasyonun değerlendirmek için RFA yöntemi ve Ostell Mentor aleti kullanıldı. Bu parametrelerle marjinal kemik kaybı değerlendirilmiş ve implantların uzun dönemdeki başarısı incelenmiştir.Çalışmamızın sonunda, dental implant uygulamalarının takibinde kullanılan parametrelerin uzun dönem başarısında büyük önem taşıdığı ve rutin kontrollerin başarıyı olumlu yönde etkilediği görülmüştür..
Özet (Çeviri)
Because of the high success rate , the use of dental implants has become a common prosedure in dentistry, nevertheless a lot of implant systems developed. To show long term success dental implants should be controlled routinely. With the use of clinical and radiologic procedures the patient must be under controll to prevent the probable problems in the early period of healing.There are a lot of parameters used to evaluate dental implants success. These are ; modified sulcus bleeding index, probing pocket depth, implant mobility, supuration and marginal bone level changes.The aim of this study was to evaluate effects of the clinical and radiologic parameters on the long term success of 57 dental implants applied to 20 patients.In the first week, 6th month, first year and second year intraoral radiographs were taken with a paralel technique using Rinn holder. At this recall visits oral hygiene was recorded using plaque index , bleeding index and pocket depths. At the first month before loading implants, we use RFA and Ostell? mentor device to evaluate osseointegration . With these parameters we evaluate the marginal bone level changes and long term success.In conclusion, the parameters used to evaluate long term success of dental implants have important effect and recall visits have posiitive effect on the long term success of dental implants.