Serebral palsi'li çocuklarda oromotor eğitimin günlük yaşam aktivitelerine etkisi
Efficiency of oromotor treatment on daily living activities in children with cerebral palsy
- Tez No: 204072
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Oromotor problemler, Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda görülen önemli sorunlar arasında yer alır. Salya akması, emme, yutma ve çiğneme sorunları, konuşmada gecikme sık görülür. Çalışmamızda SP'li çocuklardaki oromotor disfonksiyonlara yönelik uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan oromotor eğitim kullanıldı, SP'li çocuklarda oromotor eğitimin günlük yaşam aktivitelerine etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya, Mart 2007 ? Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Nörolojisi BD Polikliniği'nde izlenen SP tanılı, oromotor sorunu olan, yaşları 12-42 ay arasında değişen, 80 olgu alındı, 40 olgu eğitim grubunu, 40 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Eğitim grubuna 1 seans değerlendirmenin ardından 6 ay boyunca, haftada 1 gün, 1 saat fizyoterapist tarafından oromotor eğitim verildi, kontrol grubuna sadece başlangıçta önerilerde bulunuldu. Altı ay ara ile olgu gruplarının; yutma, öğürme, asimetrik tonik ense refleksi, oromotor, yutma sorunları, dil, çene, ağız fonksiyonları, salya akma şiddeti, yutma değerlendirmesi, yemeklerin kıvamı, Multidisipliner Beslenme Profili Alt Ölçeği Fonksiyonel Beslenme Değerlendirilme Skalası ve Bayley İnfant Gelişim Skalası?II (BSID-II) değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare veya Fisher testleri kullanıldı, nicel değişkenler ise örnek sayısına ve varyansa bağlı olarak Student's T-test veya Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı.Eğitim ve kontrol gruplarının çiğneme, yutma, salya akması, bağımsız beslenme, beslenme sorunları, yutmada gecikme, aspirasyon, tıkanma, dil, ağız fonksiyonları, çene stabilizasyonu, yenilebilen yemeğin kıvamı, salya akma şiddeti, yutma, Multidisipliner Beslenme Profili Alt Ölçeği Fonksiyonel Feslenme Değerlendirme Skalası ve BSID-II değişkenleri 6 ay sonunda karşılaştırıldığında, eğitim grubunda olumlu yönde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuçlar, SP'li çocuklarda oromotor eğitimin yararlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Oromotor impairments are the most common problem in children with cerebral palsy (CP). Drooling, sucking, swallowing and chewing problems and speech delays are frequently observed. The aim of our study is assess the efficiency of oromotor treatment which was used for treating oromotor dysfunctions, in daily living activities of children with CP.Eighty subjects; 40 treatment, 40 control groups division aged between 12-42 months that are following in Department of Basic Pediatric Sciences, Developmental Neurology Divison Outpatient Clinic with the diagnose of CP including oromotor dysfunction, were participated in our study between March 2007 ? May 2008. After 1 session of assessment, oromotor treatment were performed by physical therapist for 6 months, 1 day per week, 1 hour for the training group, advices alone with no treatment were to the control group. Swallowing, gag, asymetric tonic neck reflexes, oromotor, swallowing problems, tongue, jaw and mouth functions, salivary flow, swallowing assessment, texture of food, Functional Feeding Assessment Subscale of the Multidisciplinary Feeding Profile and Bayley Scales of Infant Development-II (BSID-II) were assessed by 6 months intervals. Chi-Square and Fisher Exact Tests were performed to detect out categoric variances. Quantitive variables were compared according to sample size and variance by using Student T-Test and Mann Whitney U Test.At the end of 6 months, when the chewing, swallowing, self feeding, feeding problems, swallowing delay, aspiration, choking, tongue, mouth, jaw stabilization, texture of food, salivary flow severity, swallowing, Functional Feeding Assessment Subscale of the Multidisciplinary Feeding Profile and BSID-II variables are compared between treatment and control groups. There is statistically significant difference between the treatment group and the control groups. Results demonstrated that oromotor treatment is beneficial at children with CP.