Evaluation of changes in tongue pressure before during and after crib appliance therapy in open bite cases
Açık kapanış olgularında alışkanlık kırıcı aparey uygulamasından önce, uygulama sırasında ve sonrasında dil basıncında oluşan değişikliklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 204109
- Danışmanlar: PROF. DR. SIBEL BIREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dil itimine sahip açık kapanış bozukluğu olan çocuklarda sabit alışkanlık kırıcı uygulanması ile dil basıncında oluşan değişiklikler diyafram tipi basınç ölçer ile değerlendirilmiştir.Çalışma grubu 13, kontrol grubu 6 kişiden oluşmuştur. Çalışma grubundaki çocuklara alışkanlık kırıcı uygulanmıştır. Dil basınç ölçümleri üst ve alt santral kesiciler, üst 1. azı dişi ve alışkanlık kırıcı apareyin üzerinden istirahat pozisyonu ve yutkunma esnasında yapılmıştır Ölçümler aparey ağıza uygulanmadan önce, hemen sonra, uygulamayı takiben birinci hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 10. ay ve apareyin çıkarılmasını takiben 2. ayda ölçülmüştür. Kontrol grubunun ölçümleri başlangıçta, 10. ve 12. ayda gerçekleştirilmiştir.Çalışma grubunda ağız içi basınç dengesinde değişimler olmuş ve açık kapanış anlamlı derecede azalmıştır. Üst azı dişinde istirahat dil basınçları başlangıç değerlerinden düşük kalırken, yutkunma basınçları 10 ay boyunca düşüş göstermiş ve 10. ayda apareyin çıkarılmasını takiben başlangıç değerlerine dönmüştür. Üst santral kesici dişte, istirahat ve yutkunma dil basınçları başlangıç değerlerinden düşük kalmıştır. Alt santral kesici dişte istirahat dil basınçları başlangıç değerlerinden düşük kalmış, yutkunma basınçlarında değişim gözlenmemiştir. Alışkanlık kırıcı üzerinden yapılan ölçümlerde ise istirahat ve yutkunma dil basınçlarında anlamlı düşüşler gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise istirahat ve yutkunma dil basınçlarındaki değişimler anlamsızdır.Sabit alışkanlık kırıcıların 10 aylık uygulanması ve 2 aylık takibi sonucunda dilin uyguladığı basınçlardaki değişiklik istatistiksel olarak anlamlı değildir. İstirahat pozisyonundaki dil basınçları ise 12 ay sonunda başlangıç değerlerine dönmemiş; düşük kalmıştır. Aygıt üzerinden yapılan basınç ölçümleri, dilin bu süre içinde alışkanlık kırıcı aygıtla oluşan yeni duruma adapte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tongue pressure changes were evaluated before, during, and after crib appliance therapy, using diaphragm-type pressure transducer in mixed dentition open bite cases.Study group consisted of 13 patients, and control group consisted of 6 patients. Crib appliance was applied to the patients in study group. Tongue pressures were measured from the upper and lower central incisors, upper first molar and from the crib appliance itself during rest position and swallowing. Measurements were performed before the insertion, at the time of insertion, one week after the insertion, four weeks after the insertion and 3rd, 6th, and 10th months after the insertion and 2 months after the removal of the appliance. Measurements of the control group were performed at the beginning, 10th month, and 12th month.In study group, therapy resulted in a disturbance in intraoral pressure equilibrium and open bite value showed significant decreases. Resting tongue pressures on upper first molar remained lower than initial values while swallowing pressures showed a gradual decrease during 10-month treatment period, and returned to initial values after the appliance removal. Resting and swallowing pressures on upper central incisor remained lower than initial values. Resting pressure on lower central incisor remained lower than initial values and swallowing pressure remained the same. Resting and swallowing pressures on crib appliance showed significant decreases. In control group, resting and swallowing pressure changes were insignificant.Changes in tongue pressure at the end of 10-months crib therapy and 2 months follow-up period were insignificant. Resting tongue pressures remained lower than initial values. In addition, measurements performed on the crib appliance confirm tongue adaptation to the new position.