Foramen infraorbitale'nin yetişkin kurukafa ve kadavralardaki yerleşimi ve komşu yumuşak dokularla olan ilişkisinin incelenmesi
The localization of foramen infraorbitale and its relations with other structures in cadavers and dry skulls
- Tez No: 204119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT TAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Foramen Infraorbitale'nin Kurukafa ve Kadavralardaki YerleşimiÇalışmamız foramen infraorbitale'nin kurukafa ve kadavralardaki yerleşimive komşu yumuşak dokularla olan ilişkilerinin anatomik olarak araştırılmasıamacıyla yapılmıştır.Çalışma 8 kadavra ve 13 kurukafa üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadailk olarak foramen infraorbitale'nin yeri belirlenmiş daha sonra ise komşu doku,kemik referans noktaları ve antropometrik noktalarla olan mesafelerinin ölçümleriyapılmıştır. Alınan ölçüm sonuçları taraf ilişkisi açısından değerlendirilmiş vetaraflar arası belirgin farklara rastlanmamıştır. Foramen infraorbitale'nin bölgedokularla ve kemik referans noktalarıyla olan ilişkileri de çalışmada gösterilmiştir.Bu ilişkilerin kılavuzluğunda, klinik sahada foramen infraorbitale'yle ilgiligirişimlerde daha bilinçli müdahalelerde bulunulmasına yardımcı olunabileceği ve busayede oluşabilecek olası komplikasyonların azalabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Localization of Foramen Infraorbitale in Cadavers and Dry SkullsThe aim of our study was to investigate the location of Forameninfraorbitale and its relations with other structures anatomically in cadavers and dryskulls.In our study was performed on 8 cadavers and 13 dry skulls. Location offoramen infraorbitale was described, then distances were measured between forameninfraorbitale and nearby tissues, bonny landmarks and anthropometic points. All datacollected from these measurements were evaluated for the relation between sides butno statistical differences were found. We also point the relations of forameninfraorbitale with surrounding tissue and bonny landmarks in this study.In conclusion, our data could help to find the exact localization of Forameninfraorbitale and by this result we thought that the possible complications of surgicalprocedures that related to foramen infraorbitale can be decreased.