Türkiye'deki teknik ara insangücünün eğitimin ekonomik değeri kapsamındaki nitelikler açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 2038
  2. Yazar: L.IŞIL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkiye'de teknik ara insangücünü yetiştiren okullar olan, endüstri meslek liseleri ve teknik liselerden mezun olan elemanların,“sosyal ve iletişim becerileri”,“işe ilişkin tutum”ve“mesleksel ”beceriler“ açısından, arz ve talep niteliklerinin karşılaştırılması ve işverenlerin verimli, insangücünü nasıl tanımladıklarını ”belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, eğitimin ekonomik değeri ve eğitim planlaması açısından yorumlanmıştır. Bilgiler, üç kaynaktan, (1) mezunlar, (2) mezunların, işyerlerindeki birinci dereceden amirleri (ustabaşılar), (3) belirtilen okulların meslek dersi öğretmenlerinden alınmıştır. Örneklem grupları, Türkiye'de Madenî Eşya Sanayii ve Metal Ana Sanayii işkollarındaki iş yerlerinde çalışmakta olan mezunlar, ustabaşılar ile endüstri meslek liseleri ve teknik liselerde görev yap makta olan meslek dersi öğretmenlerini temsil edecek bi çimde oluşturulmuştur. Araştırma torna -tesviye, elektrik ve motor meslekleri ile sınırlandırılmıştır. Mezunların çalıştıkları işyerlerindeki, birinci dereceden amirlerinden, yukarıda sayılan üç tür nitelik açısından, yeni işe girdikleri sıradaki düzeyleri ve 173174 verimli bir işgörenin, belirtilen bu üç tür niteliğe hangi düzeyde sahip olmaları gerektiği hakkındaki görüşleri (talep edilen işgücü niteliği), Öğretmenlerden ise, mezunların okulu bitirdikleri sırada, bu üç niteliğe ne düzeyde sahip oldukları konusundaki görüşleri (arz edilen işgücü niteliği) alınnıştır. Mezunlar, sözkonusu niteliklere, yeni işe girdikleri sırada ne düzeyde sahip oldukları konusundaki görüşlerini belirtmişlerdir. Her nitelik için ve her iki okul için ayrı ayrı olmak üzere, (a) arz edilen ile talep edilen nitelikler, (b) işveren algısı ile arz edilen niteliksel düzey, (c) işveren algısı ile talep edilen niteliksel düzey, (d) mezun algısı ile işveren algısı karşılaş tırılmıştır. Karşılaştırmalar, t- testi kullanılarak yapılmıştır. Bu niteliklerin ölçülebilmesi için, araştırmacı tarafından (1) torna-tesviye alanında Mesleksel Beceri Ölçeği, (2) Elektrik alanında Mesleksel Beceri Ölçeği, (3) Motor alanında Mesleksel Beceri Ölçeği, (4) Sosyal ve İletişim Becerileri Ölçeği ve (5) İşe İlişkin. Tutum Ölçeği geliştirilmiştir. Ayrıca, verimli işgücü tanımını saptamak üzere, Ustabaşı Formu III adı verilen bir soru formu geliştirilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlene bilir: (1) Mesleksel beceriler açısından teknik lise mezunlarının sahip oldukları niteliksel düzey, bu konudaki piyasa talebini karşılar niteliktedir. Fakat endüstri meslek lisesi mezunlarının sahip oldukları niteliksel175 düzey piyasa talebinin altında kalmaktadır. (2) Sosyal ve iletişim“becerileri açısından her iki okul mezunlarının niteliksel düzeylerinin, piyasa talebini karşıla yamadıkları, bu düzeyin talebin altında kaldığı anlaşılmıştır. (3) İşe ilişkin tutumlar açısından, her iki okul mezunlarının niteliksel düzeylerinin, piyasa talebinin altında kaldığı gözlenmiştir, (k) İşverenler, verimli insangücünü ”işyerindeki bürokratik işleyişe uyan, işi aksatmadan yapabilen, mesleğini ve çalışmayı seven, ye nilikten yana ve yaratıcı“ kişiler olarak tanımlamaktadırlar. Endüstri meslek lisesi veya teknik lise mezunu olma, Türkiye'deki işverenler için ”işe a İma "da bir tercih nedeni olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried on the porpose of comparing supply and demand qualifications of employees graduated from Industrial Vocational High Schools or Technical High Schools. This comparison were made in terms of their“communicational and social skills”,“work related attitudes”and“vocational skills”. Findings were inter preted in accordance with“economic value of education”and“educational planning”. Sampling groups were organised to represent three population groups, (1) graduates and (2) foremen of graduates who worked for the enterprises in which the Manufacture of Basic Metal Industry and the Manufacture of Metal Product Industry, (3) the teachers of vocational technical schools teaching on technical subjects. This study was limited to the jobs connected to turnning- planing, motor and electricity. Considering three qualifications öf the workers (graduates), superiors (formen) were questioned about the levels of the workers at the time they started to work and their opinions about the levels which a productive employee had to have (the qualification of demanded man power). On the other hand, the teachers were questioned 1?6177 about the levels of the graduates when they graduated from the schools (the quality of supplied manpower). And the graduates stated their opinions about their quali ficational levels at the time they started to work. The situations in each item listed below were compared as considering each qualification and two kinds of schools given above. These items were (a) supplied qualifications and demanded qualifications, (b) the perception of employer and supplied qualificational level, (c) the perception of employer and demanded aualificational level, (d) the perception of the workers and the perception of the employers. Statistical t-test was used in comparisons. For the purpose of measuring these qualifications five kinds of scales were, 1) Vocational Skills Scale on Turnning-Planing 2) Vocational Skills Scale on Motor 3) Vocational Skills Scale on Electricity 4) Social and Communicational Skills Scale Findings in this study can be summarized as followsi (1) considering the vocational aptitudes of graduates, the qualificational level of Technical High School graduates is sufficient for market demand, where as the çualificational level of Industrial High School graduates is not, (2) considering“social and communi cational skills”of the graduates, the qualificational level of graduates is below the demand, (3) considering“work related attitudes”, it is observed that the178 aualificational level of“both school graduates is below the market demand, (4) employers defined the productive manpower as ”the man who agrees with the bureaucratic process at work, takes side of innovation, is reative, can do his duties without any break, loves his job and working". It is also found that being graduate of Industrial Vocational High Schools or Technical High Schools is considered as a reason for preference in hiring.