Gebelik esnasında diazinon'a maruz kalan gebe ratların yenidoğan yavrularının akciğer dokusunda oluşan morfolojik değişiklikler ve bu değişikliklere kafeik asit fenetil ester (CAPE)'in etkisinin araştırılması
Investigation of morphological changes in lung tissues of newborns of pregnant rats which exposed to diazinon during the pregnancy and the effect of CAPE on these changes
  1. Tez No: 204121
  2. Yazar: SEYHAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diazinon, tarım ürünlerinin zararlı böceklerine karşı yaygın olarak kullanılan organofosfatlı bir insektisittir. Organofosfatların sinir sistemine, metabolik ve endokrin sisteme, kardiovasküler sisteme ve urogenital sisteme zararlı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca organofosfatların plesantadan geçtiği daha önceki çalışmalarda tespit edilmiştir. Kafeik asit fenetil ester (CAPE) antienflamatuar, antimikrobial ve antioksidan özellikleri olan bir maddedir ve bal arılarının propolislerinin aktif bir bileşenidir. Bu çalışmada gebelikte Diazinon'a maruz kalan anne ratların yenidoğan yavrularının akciğerlerinde oluşan mikroskopik değişiklikler ve bu değişikliklere CAPE'nin etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda Wistar Albino ratlar kullanıldı. Ratlar 3 gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu, Grup 2: Gebeliğin 14-18. günlerinde 25mg/kg/gün diazinon verilen grup, Grup 3: Gebeliğin 14-18. günlerinde 25mg/kg/gün diazinon + 10 µmol/kg/gün CAPE verilen grup. Deney gruplarında diazinon oral gavaj ile CAPE ise intraperitoneal uygulandı. Çalışmaya dahil olan gebe ratların hamilelik boyunca kilo alımları ve yenidoğan yavruların ortalama ağırlıkları takip edildi. Daha sonra yenidoğan yavrular 3. günde dekapite edildi, akciğerleri diseke edilerek %10'luk formaldehid içerisine konuldu ve rutin histolojik doku takibi yapıldı ve preperatlar ışık mikroskobunda değerlendirildi.Gebeliğin 14-18.
Özet (Çeviri)
Diazinon is an organophosphate insecticide that has a wide spectrum of use in agriculture against to insects that harm agricultural products. It?s widely known that organophpsphates have some harmful effects on nervous system, metabolic and endocrine systems, cardiovascular system and urogenital system. In addition to this, previous studies determined that organophosphates pass through placenta. Research up to date is also revealed antienflammatory, antimicrobial, and antioxidant properties of CAPE that is an active component of honeybees propolis. This study therefore investigated microscobic changes occurred in the lungs of newborns whose mothers exposed to Diazinon during their pregnancy.In our study, Wistar Albino rats were used. Experiment groups are formed as; Group 1: control group, Group 2: 25mg/kg/day Diazinon in 14-18. days of pregnancy, Group 3: 25 mg/kg/day Diazinon + 10 micromole/kg/day CAPE in 14-18. days of pregnancy. Diazinon is given with oral gavage while CAPE is given by intraperitoneal injection. Maternal weight gains and the weights of newborn pups were recorded. Three days after the end of pregnancy, baby rats were decapitated and their lungs dissected and put in formaldehyde %10.