Sigara içen ve içmeyen gebelerin kord kanında oksidatif stres faktörleri ve iskemi modifiye albümin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of oxidative stress factors and ischemia modified albumin in the umblical cord blood among smoker and non smoker pregnant women
  1. Tez No: 204184
  2. Yazar: AYLA SONGÜL ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, kesitsel tipte analitik bir araştırma olup, çalışmamızda sigara içen ve içmeyen gebelerin kordon kanında oksidatif stres faktörleri ve İMA düzeylerinin belirlenmesi, sigaranın oksidatif strese neden olup olmadığı ve plasentada iskemiye yol açıp açmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma 01 Haziran 2007?01 Nisan 2008 tarihleri arasında Konya Faruk Sükan Çocuk ve Doğumevi Hastanesinde yapıldı. Çalışmamıza 37?40. gebelik haftasında normal spontan vajinal doğum yapan gebeliği sırasında sigara içen 30 kadın ve gebeliğinde sigara içmeyip, pasif maruziyetide olmayan 60 kadın alındı. Her iki grupta yaş, parite ve gebelik haftası benzer tutuldu. Kadınlara sosyodemografik, sigara içme ve maruziyetleri, gebelikteki sağlık durumları, doğum bilgileri ve bebeğin parametrelerini içeren 45 sorudan oluşan anket yüzyüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından uygulandı ve bebeklerin boy, kilo gibi parametreleri araştırmacı tarafından ölçülerek, bebeklere apgar skorlaması yapıldı. Çalışmaya alınan kadınlardan alınan kordon kanında biyokimyasal parametrelerden MDA, Vit A ve E plazmada; SOD, TAC ve İMA düzeyleri serumda ölçüldü. Veriler, SPSS 16.0 paket programı ile kaydedilip, istatistiksel önemlilik testleri olarak Student-t, Ki-kare, Fisher's Exact testleri ve Spearman bağıntı analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to determine the oxidative stres factors in the funiculus blood of smoker and non-smoker impregnates the level of İMA, and to establish if cigarette causes oxidative stress, and ischemia in the placenta.This study was carried out at Konya Faruk Sükan Children and Maternity Hospital between July 1st 2007 and April 1st 2008. 30 women who had normal spontaneous vaginal delivery at the 37th-40th gestational week and smoked during their pregnancy and 60 women who did not smoke during their pregnancy and were not exposed to smoking as passive were included in this study. Age, parity and gestational weeks of both groups were similar. A social demographic questionnaire of 45 questions including the parameters of smoking, exposure to smoking, health status during pregnancy, delivery records and the parameters of the infants was applied to the women face to face, and measuring the parameters of the infants such as height and weight, apgar scoring was done by the researcher. MDA, vitamin A and E levels were measured with biochemical parameters in the funiculus blood; SOD, TACand İMA levels were measured with serum in the plasma.The data were recorded with SPSS 16.0 program and Student-t, Chi-square, Fisher?s Exact tests and Spearman correlation analysis were used as statistical significance tests.