Karadeniz halk dansları icracılarının diz eklemlerinde gelişmiş olan propriosepsiyon ve eklem pozisyon duyusunun incelenmesi
The examination of knee proprioception and joint position sense among black sea folk dances performers
  1. Tez No: 204186
  2. Yazar: MEHMET AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Halk dansları ülke tanıtımlarında çok önemli yer tutmaktadır. Bu dansları icra eden bireyler uzun süren eğitim ve antrenman programlarından geçmektedirler. Dans eden bireylerin, diz eklemi propriyosepsiyonunun nasıl etkilendiğini tespit etmek amacıyla, düzenli antrenmanlarını yapan bir dans grubu ile sedanter yaşayan bir grup karşılaştırıldı. Çalışma 20 erkek dansçı ve 20 erkek sedanter birey üzerinde yapıldı. Her birey eklem pozisyon hissi, dikey sıçrama (patlayıcı kuvvet), fiziksel ölçümler ve antropometrik ölçümler açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Folk dances play an important role in representing countries identities. The dancers have to fulfill long lasting education and training programs in order to perform these types of dances. In order to determine dancers knee proprioception and in which ways it is affected, we compared regularly trained dance group with a group of sedentary living people. The study was made in 20 male dancers and 20 male sedentary people. Each individual was evaluated in terms of joint position sense, vertical jump (explosive strength), physical and anthropometric measurements.