Finansal araçların alım satım kararında teknik analiz ve mum grafikler
Buying and selling decision of financial instruments with technical analysis and candle stick graphs
- Tez No: 204269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yatırımcıların yatırım yapmalarında temel amaç, bu yatırımlardan kar eldeetmektir. Yatırımcıların her zaman bu amaçlarını gerçekleştiremedikleri hatta zararederek servetlerini kaybettikleri sık görülen bir durumdur. Bu nedenle kar edecekyatırımları bulabilmek için yapılan analiz çalışmaları, yatırım süreçleri açısından enönemli unsuru oluşturur.Bu analiz çalışmaları günümüzde bir kaç metodoloji altında yürütülür. Bumetodolojilerden en çok kullanılanlar ve yine en çok tartışılanlar ?Temel Analiz? ve?Teknik Analiz? yöntemleridir.Yatırım yapma tarihinin ilk anından bugüne kadar değişmeyen ve gelecekte dedeğişmeyecek tek unsur bir yatırım aracının fiyatının alıcı ve satıcılar tarafındanbelirleniyor olmasıdır. Bu nedenle bu tek cümle bile ana verisi ve konusu ?fiyat? olanteknik analizi düşündüğümüzden de önemli kılmaktadır.Bundan dolayı doğru bir şekilde yapılan teknik analiz çalışmaları ve doğru birşekilde yorumlanan sonuçları yatırımcılara çok önemli katkılar sağlayabilir. Fiyatlarınalıcı ve satıcılar tarafından belirleniyor olması karşımıza çok önemli başka bir unsuruçıkarmaktadır. Fiyatların alıcı ve satıcılar tarafından belirlenmesi aslında onların bazıpsikolojik dürtüler veya duygular altında karar alması ile gerçekleşir. Başka bir ifade ilealıcı ve satıcılar bu kararlara, mutlaka içsel ve dışsal bir takım duygu ve etkiler altındakalarak ulaşırlar. Bu durum son yılların ilgi gören konularından biri olan ?yatırımcıpsikolojisi?ni karşımıza çıkarır. Böylece doğrudan fiyatla ilgilenen teknik analiz, bu ilişkiyoluyla dolaylı olarak yatırımcı psikolojisiyle de ilgilenmiş ve onu analiz etmiş olur.Çalışmamızın diğer önemli konusu ise hem tarihsel geçmişi hem de mantığınedeniyle önem verdiğimiz ?mum grafik?lerdir. Mum grafikler alıcı ve satıcı kararlarınave psikolojilerine odaklı olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.Sonuç olarak bu çalışma, teknik analizin salt bir çizgi çalışması olmadığını ve teknikanaliz metodunun davranışı ve yatırımcı psikolojisi konusunda etkili olduğunu gösterenakademik çalışmalara bir katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır.MURAT ZAMAN
Özet (Çeviri)
The main purpose of investors, during investment progress is to gain profitfrom these investments but it does not happen always, also losing their wealth is veryoften. Because of this reason, study of analysis which is for finding profitableinvestments, combines one of the most important part of investment progressThis study of analysis can be made by a few approaches. Technical analysisand Fundamental analysis are the most popular and argumental approachesThe main element of the history of investment decision which is not changedand will not change in the future is price, it is determined by buyers and sellers. Forthis reason this sentence makes technical analysis which deals with price, the mostimportant than people thoughtFor this reason the true and interpreted results, contribute positively toinvestors. Because price is determined by buyers and sellers this causes anotherimportant element. This shows that determination price happens with investorspsychological impulse or emotional decisions. With another statement, buyers andsellers reach these decisions by the effect of internal and external emotion andimpulses. This situation, shows us the psychology of investor which is the mostpopular and interesting topic of recent years. In this situation technical analysiswhich is directly deal with price has relation with psychology of investor so it analysesand pays attentionThe another important part of thesis with the historical past and philosophy iscandlestick graphs it is focused to psychology of investor and decision of buyers andsellers because of this reason it has a different importanceAs a result this thesis prepared for showing that technical analysis is not astudy of line and an important method for psychology of investor and behavior.MURAT ZAMAN