Türkiye'de vadeli işlemler piyasası ve VOBAŞ ile CBOT'un karşılaştırılması
Derivative markets in Turkey and the comparison of VOBAŞ and CBOT
  1. Tez No: 204268
  2. Yazar: RİNALDO ANTONİO MOSELE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Vadeli işlem piyasaları, ilerideki bir tarihte teslimatı veya nakit uzlaşmasıyapılmak üzere herhangi bir malın, bugünden alım satımının yapıldığı piyasalardır.Vadeli şlem borsalarının en önemli fonksiyonu etkin risk yönetimi ve geleceğe yönelikfiyat keşfidir. Bu borsalar faaliyetlerini gelişmiş ülkelerde 100 yılı aşkın bir süredirdevam ettirmektedir. Ancak Türkiye ekonomisine baktığımızda, 1980'lerden berigündemde olmasına rağmen türev piyasaların, finans sektöründe bir türlü istenilendüzeye ulaşmadığını görmekteyiz. Bu durumun nedenlerine bakıldığında en önemliunsur olarak Türkiye ekonomisinin yaşadığı kronik enflasyon ve bunun yarattığıbelirsizlik ortamı gözükmektedir. kinci önemli unsur olarak ise yüksek kamu açıklarıve bunun sonucunda bu açıkları karşılamak için çıkarılan `devlet iç borçlanmasenetleri' gözükmektedir. Bu piyasa yüksek enflasyon ve kamu borcu nedeniyleekonomideki toplam kaynakların tamamını kullanan tek piyasa haline gelmiştir. Budabaşka finansal ürünlerin piyasaya girmesine izin vermemiştir. Türkiye 2002 krizindensonra geçmişten gelen sorunları çözmek için IMF ile anlaşma imzalayıp reformlarıaralıksız ve sorunsuz çıkarmış, bu sayede belirsizliğin sebebi olan enflasyon rakamıdüşürülmüştür. Uzun vadeli düşük faizli borçlanma ile kamu borcunun milli gelireoranı da düşürülerek yeni finansal araçların piyasada kullanılmasına olanakVadeli şlem ve Opsiyonsağlanmıştır. Bu süreç sonucunda 2002 yılında kurulanBorsasında (VOBAŞ) 2005 yılında işlem yapılmaya başlanmıştır. VOBAŞ'ın mevzuat vealt yapı bakımından Chicago Board of Trade ile benzer yönlerinin fazla olmasına karşınbu benzerliği sözleşme çeşidinde, adedinde ve yapılan işlem hacminde yakalayamadığıgörülmüştür. Ancak yeterli derecede tanıtım yapılması, çeşitli yatırım avantajlarısağlanması ile ekonominin istikrarlı bir şekilde büyüyerek gelişmesi durumundaVOBAŞ'ın ileride tercih edilen, işlem hacmi yüksek bir borsa haline gelmesimümkündür.stanbul 2006 R NALDO ANTON O MOSELE
Özet (Çeviri)
Derivative markets are the markets, in which the transaction of any goods areperformed in order to make cash agreement or its delivery in a following date. The mostimportant function of derivative markets is the discovery of price for the future andeffective risk management. In Turkish economy since 1980?s, derivative markets do notreach the demanded level in the finance sector. The reasons of this situation, is thechronic inflation of Turkish economy and the indefiniteness media, caused by it.Secondly, the most important matter is high public deficits and therefore,?governmental notes?, issued in order to meet such deficits. Such market has becomethe unique market, using total sources in the economy due to high inflation, public debtsand do not allow the entrance of other financial products. After 2002, Turkey arrangedreforms continuously by signing an agreement with IMF and thus, inflation rate wasdecreased. It was enabled to use new financial products in the market by decreasing rateof long term indebt with low interest and public debt to the national income. As a result,transactions started in Vadeli şlem ve Opsiyon A.Ş. (VOBAŞ), in 2005. AlthoughVOBAŞ has similar aspects with Chicago Board of Trade in respect to regulation andsubstructure, but it could not catch such similarity in type, piece of contract andperformed operation volume. However, if economy continues developing steadily, withpromotion and providing various investment advantages, it is possible that VOBAŞ willbecome a exchange, which has high operation volume.stanbul 2006 R NALDO ANTON O MOSELE