Sinemada anlam yaratma aracı olarak özel efekt
Special effects as an instrument of meaning creation in cinema
  1. Tez No: 204355
  2. Yazar: MERT GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM ANABİLİM DALIİLETİŞİM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMISİNEMADA ANLAM YARATMA ARACI OLARAK ÖZEL EFEKTÖZETHareketli görüntünün gelişimi ile beraber sinemada kullanılan teknik altyapıda da yenilikler ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında teknoloji ile sinemasanatının birbiri ile olan etkileşiminin en önemli örneği olan özel efekt tekniğiincelenmiştir.Bu çalışması kapsamında özel efekt, sinemasal anlam ve anlatımı aracıolarak değerlendirilmiş, özel efekt tekniğinin değişimi ve gelişimi incelenmiştir.Belirlenen ölçütler doğrultusunda seçilen Aya Seyahat, 2001: Uzay Macerası veDünyalar Savaşı filmleri, özel efekt kullanımları ve bu efektlerin, sinemasalanlam yaratmadaki işlevleri açısından çözümlenmiştir. Tez, özel efektlerinkullanımının, tarihsel gelişim içinde farlılaştığını ve bu farklılığın sinemaizleyiciliğindeki değişimle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.Tezi Hazırlayan : MERT GÜRERTez Danışmanı : Doç. Dr. Hasan AKBULUTTez Kabul Tarih ve No : 28\06\2006-2006\12Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. Nigar PÖSTEKİYrd. Doç. Dr. Mehmet ARSLANTEPE
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİLETİŞİM ANABİLİM DALIİLETİŞİM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMISPECIAL EFFECTS AS AN INSTRUMENT OF MEANING CREATIONIN CINEMAABSTRACTAlong with the development of animated picture, innovations in technicalinfrastructure used in cinema, appeared as well. In this work, special effectstechnique, which is one of the most important examples of interaction betweentechnology and art of cinema, is studied.In the scope of this study, special effects have been evaluated as a meansof cinematic sense and narration, and development and changes in specialeffects technique has been studied. The movies, A Trip to the Moon, 2001: ASpace Odyssey and War of the Worlds, that are chosen in accordance with thegiven criteria have been analysed within the context of usage of special effectsand the function of these effects in creating a cinematic meaning. This studysuggests that the usage of special effects has altered within the historicaldevelopment, and displays that this alteration is related with the change in thecinema spectatorship.Tezi Hazırlayan : MERT GÜRERTez Danışmanı : Doç. Dr. Hasan AKBULUTTez Kabul Tarih ve No : 28\06\2006-2006\12Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. Nigar PÖSTEKİYrd. Doç. Dr. Mehmet ARSLANTEPE