Kuğu Gölü balesinin hazırlanışında sanatçıların geçirmekle yükümlü oldukları teknik ve artistik hazırlanış evreleri
The artistic and technical preparation periods a dancer has to go through preparing for Swan Lake
- Tez No: 204398
- Danışmanlar: PROF. DİLEK EVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
IVÖZETKuğu Gölü Balesi herhalde dünya genelinden en çok bilinen ve tanınan baleeseridir. Seyirci bu balenin büyüsünü tekrar tekrar yaşayabilmek için salonlarıdoldurur ve her defasında daha fazla etkilenerek evlerine döner.Bu beğeniyi ayakta tutabilmek için sanatçılar ne yapmalıdırlar?Tezin ana konusu bunun sağlanabilmesidir.Sanatçılar her çalışmalarında teknik anlamda kendilerini daha çok geliştirmelive mükemmeli yakalamalıdırlar.Artistik olarak'ta seyirciye öyle bir performans sunmalıdırlar ki, seyircigerçekten kendini büyülü bir ortamda bulmalı, insanların kuşa döndüğü, entrikalarınyaşandığı ve her şeye rağmen sevginin gücünün kazandığı bir dünyayı yaşamalı.Bale dünyadaki en zor mesleklerden biridir. Hiçbir sporcu dansçılar kadaruzun çalışmaz, hiçbir sanat dalı da bale kadar insanın ruhuna dokunmaz. Bu tezi,yorucu ama fazlasıyla ödüllendirici olan bu sanat dalının bir parçasının nasılhazırlandığı konusunda fikir vermek amacı ile yazdım.ANAHTAR KELİMELER: Bale, Kuğu Gölü, Beğeni.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYSwan Lake is one of the most well known ballets of all time. The audience willalways come and watch this production to relive the magic of it and will return homeappreciating it even more.What do the dancers have to do to keep this on-going admiration?This is the main subject of my thesis.They must perform in such a way that the audience must really believe they arein a magical world where people change into birds and where evil is perpetrated, butabove all where love is greater and will always win.Ballet is one of the most difficult professions in the world. No athlete works ashard as a dancer and no form of art touches the soul of a human being like ballet.I have written this thesis for people to understand how just one performance ofthis very difficult, but rewarding, profession comes together.KEY WORDS: Ballet, Swan Lake, Appreciation.