1950-1975 dönemi Türk sinemasında karakter ve tipler: Türk sinemasının Türk toplumuna bakışı
Characters and types of the 1950-1975 era Turkish cinema: View of Turkish cinema to the Turkish society
  1. Tez No: 204433
  2. Yazar: NEBİHAT YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. CEM ODMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ivÖZETBu çalışmanın birinci bölümünde; Türk sinemasında karakter/tip'in kökenlerinebakılmıştır. Sinema toplumla en çok içiçe olan sanattır. Dolayısıyla toplumdan direktetkilenir ve onu etkiler. Geleneksel sanatlarımız yüzyıllardır Türk halkınınsüzgecinden geçerek bugüne ulaşmıştır. Halkın yarattığı geleneksel sanatlar elbetteki yine halkın belirlediği Türk sinemasını etkilemektedir. Bu açıdan sinema ilegeleneksel sanatlar arasında kopmaz bir bağ bulunmaktadır.İkinci bölümde Türk sinemasında karakter/tipin tanımlamaları yapılmıştır. Türksinemasının başlangıcından 1950'ye kadar çekilen filmlerde karakter/tip'in ortayaçıkışı örnek filmlerle birlikte gösterilmiştir. 1950-1975 dönemi Türkiye'sinin sosyalatmosferi ve dönemin sineması incelenmiştir. Türk sinemasının ?altın çağı? olaraknitelendirilen bu dönem, halk tarafından yönlendirilen ve halkın desteğiyle ayaktaduran bir sinemadır. Halkın beğenisi filmlerin tarzını belirlemiştir. Buna bağlı olarakkarakterler ve tipler oluşmuştur.Üçüncü bölümde toplumun, seyircinin 1950-1975 dönemi sinemasına olan etkisiüzerinde durulmuştur. Sinemanın toplumu nasıl yansıttığı ele alınmıştır. Buna bağlıolarak karakter ve tipler Türk sinemasının Türk toplumuna bakışı çerçevesindeincelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Sinema, Geleneksel, Karakter, Tip, Toplum.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYFirst section of this study takes a look at the roots of character/type in the Turkishcinema. Cinema is an art most intact with the society. Therefore, it is directlyaffected by the society, while affecting it. Our traditional arts, filtered throughcenturies by Turkish public, have reached our day. Created by the public, traditionalarts do naturally have an influence on the Turkish cinema, which, again, isdetermined by public. In this respect, cinema and traditional arts are strictly adhered(to each other).The second section defines the character/type in the Turkish cinema. The emergenceof character /type in films shot since the beginning of Turkish cinema until day hasbeen indicated, along with examples. Social atmosphere of Turkey during the 1950-1975 period and the cinema in this period have been examined. This period,described as the ?Golden Age? of Turkish cinema is a cinema which is directed bypublic and able to be standing with the aid of public. Audience preferences havedetermined the style of films. Depending on this, characters and types have emerged.The third section emphasizes on the influence of audience on the cinema of 1950-1975 period. It has been dealed with how cinema reflects the society. Depending onthis, characters and types have been examined in framework with the view ofTurkish cinema on Turkish society.KEYWORDS: Cinema, Traditional, Character, Type, Society.