1950-1975 dönemi sosyal yapı değişiminin konut tasarımına etkisi Ankara-Kavaklıdere örneği
1950-1975 period effects of changes in social structure on planning of residences -Ankara, Kavaklıdere eraple
  1. Tez No: 357
  2. Yazar: ADNAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTBUL KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Adnan AKSU Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA, ŞUBAT 1987 Konutlar içlerinde yaşayanların eylemlerine ve bu eylemleri yapış şekillerine göre biçimlenmektedir, insan ların eylem ve davranışları ise, üyesi oldukları toplum ların değer yargılarına göre oluşmaktadır. Bunun sonucu olarak konut tasarımlarında toplumsal yapı ve bu yapıdaki değişimler belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışmada, sosyal yapı değişimlerinin konut ta- sarımlarındaki yansımalarının Ankara örneği ele alınarak tesbit edilmesi ve sosyal yapı-mimarlık arasındaki uyum suzlukların giderilmesine ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için; sosyal yapı-mimarlık ilişki lerinin karşılıklı etkileşimleri belirlenmeye çalışılmıştır, Ankara'da 1950-1975 yılları arasındaki sosyal yapı değişiminin konut yapıları üzerindeki etkileri, anket uy gulamasından elde edilen verilerde ^değerlendirilerek ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda tesbit edilen, ülke mizdeki konut tasarımını etkileyen tüm faktörler açıkla narak konut tasarımlarında izlenmesi gereken yaklaşımlar hakkında öneriler getirilmeye çalışılmıştır. -i İT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adnan AKSU (M.S.) Institute of Natural and Applied Science Gazi University Ankara, February 1987 19 50-1975 PERIOD EFFECTS OF CHANGES IN SOCIAL STRUCTURE ON PLANNING OF RESIDENCES -ANKARA, KAVAKLIDERE EXAMPLE Residences are formed according to their owners behaviours and activities. These actions of human populations are developing and gaining shape under the influence of judgement of values in that society. As a result of this, in plannings of these residences social structure and structural changes are taking determinant role. In this study the main goal is clarification of solutions for discordancy between social structure and architecture considering Ankara city as an example in planning of residences under influences of changes in social structure. To be able to obtain this result, designation the mutual effects of the social structure and architecture have been attempted. During the years 195 0-1975, effects of changes in social structure on residential buildings of this period and evaluation of the results of inquiry sheets are materialized. As conclusions of researches Entire factors which effects planning residential buildings in our country are assertained and proposals for residential projects tried to be established. -iv-