Ahlak ve etik değerlerin çağdaş basına yansımaları
The reflection of moral and ethical values to contemporary press
  1. Tez No: 204465
  2. Yazar: CEYLAN ATATUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M ANAB L M DALILET Ş M B L MLER YÜKSEK L SANS PROGRAMIAHLAK VE ET K DEĞERLER N ÇAĞDAŞ BASINA YANSIMALARIÖZETMedyanın işlevlerinden hareketle, yoğun olarak yaşanan birtartışma ortamı başlamıştır. O da, medyanın sınırlarının vesınırlamalarının ne olacağıdır. Özellikle haber verme işlevine ilişkinolarak, doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, kamu yararı gibi kavramlarınetrafında dönen ve sonuçta etik bir perspektif yakalamayı hedefleyentartışmalar yapılmaktadır. Özellikle, haberlerde propaganda,yönlendirme, manipülasyon hususları üzerinde durulmaktadır.Bunların dışında, özellikle sosyal ve toplumsal refleksin gücü,medya sahiplerinin aynı zamanda bir ?tüccar?, ?patron? gibidavranmalarının önüne geçmekte, kapalı kapılar ardında bilegerçekleşmiş olsa, gerek mesleki etik kurallarına ve gerekse genelahlak kurallarına aykırı her türlü işbirliği ve uzlaşmayı bir ?skandal?boyutuyla toplumun önüne taşımakta ve mahkûm edebilmektedir. Hiçşüphesiz ki, gerek meslekû kuralların ve gerekse yasal sınırlamalarıntitizlikle uygulanabilmesinde en önemli güç işte bu sosyal ve toplumsalrefleksten kaynaklanmaktadır. Gerek medya mensupları ve gereksemedya kuruluşları etik dışı ilişki ve yönlendirmeleriyapma/gerçekleştirme eğilimlerinde olsalar bile, belli bir noktadakendilerini tutma eğilimi içerisine girmektedirler.şte bütün bunları göz önünde bulundurarak, tezimizdeöncelikle ahlak ve etik değerlerin anlamlarına, tarihteki yerlerine veardından da bu değerlerin basında nasıl bir etki alanı olduğunadeğindik.Tezi Hazırlayan : Ceylan ATATUNÇTez Danışmanı : Doç. Dr. Füsun ALVERTez Kabul Tarihi ve No :Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Füsun AlverYrd. Doç. Dr. Betül PazarbaşıYrd. Doç. Dr. Gözde Yılmaz
Özet (Çeviri)
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M ANAB L M DALILET Ş M B L MLER YÜKSEK L SANS PROGRAMITHE REFLECTION OF MORAL AND ETHICAL VALUES TOCONTEMPORARAY PRESSABSTRACTDeparting from functions of media, an intense discussionatmosphere comes out. That is what the limits and restrictions of mediaare. Especially being connected with the function of giving news, thediscussions are made which are related to concepts as honesty,detachment, objectiveness and the public profit and which aim atreaching an ethical perspective consequently. Particularly, propaganda,collimation and manipulation matters are taken into consideration innews.Except for these, especially power of the social reflex preventsmedia holders from acting as a ?merchant? or ?boss? and it condemnsevery kind of collaboration and agreement against both occupationalethics rules and comman moral rules and shows them to society by it?s?scandal? aspect even if they occur behind the doors. It?s doubtlessthat, the most important power at application of both occupational rulesand legal limitations fastidiously arises from this social reflex. Even ifmedia members and institutions are tend to perform non-ethicalrelations and collimations, they get the tendency to prevent themselvesat a certain point.By taking all of these into consideration, firstly we touched onmeanings of moral and ethical values, their places in the history andthen their efficacy in the press in our thesis.Tezi Hazırlayan : Ceylan ATATUNÇTez Danışmanı : Doç. Dr. Füsun ALVERTez Kabul Tarihi ve No :Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Füsun AlverYrd. Doç. Dr. Betül PazarbaşıYrd. Doç. Dr.Gözde Yılmaz