Kültürel çalışmalar içinde internet
Internet at cultural studies
  1. Tez No: 204464
  2. Yazar: MEHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET KONYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M B L MLER ANAB L M DALILET Ş M YÜKSEK L SANS PROGRAMIKÜLTÜREL ÇALIŞMALAR Ç NDE NTERNETÖZETBu çalışmada, internet, küreselleşme süreciyle birlikte başat kültürel formların vekimliklerin oluşturulduğu kültürel bir ortam ve bunların hızlı bir şekilde dolaşıma sokulduğuteknolojik bir sistem olarak ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, küreselleşme süreciyleortaya çıkan başat kültürel formların, kimliklerin internet ortamında nasıl kurgulandığı veyayıldığına dair çeşitli analizler ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle, 1970'lerde hızkazanan teknolojik gelişmelerin ekonomik yapıda ortaya çıkardığı değişiklikler ele alınacakve bu değişikliklerin kültürel alanla, iletişim ve bilgisayar teknolojileriyle olan ilişkisivurgulanmıştır. Özellikle, internet ve iletişim teknolojilerinin oluşturduğu küresel ağlar veküresel kültürün başat kültürel formlar olarak nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur.nternetin kültürel ve teknolojik özellikleri, yapısı, sanal mekan, sanal gerçeklik gibikavramlarının açılımı yapıldıktan sonra, başat kültürel formlar, internet kültürü, gençlikkültürü ve kimliği arasında bir bağ kurularak www.bizlergenciz.com adlı internet sitesi analizedilmiştir. Burada amaç, yeni, sınırsız ve özgürleştirici bir alan olarak lanse edilen internette,başat kültürel öğelerle gençlik kültürü arasındaki ilişkinin nasıl kurulduğunu bulgulamaktır.Bu ise yöntem kısmında www.bizlergenciz.com adlı gençlik sitesinin yapısı, dili, gençliğinasıl kurguladığıyla ilgili sunduğu formların ve kimliklerin analiziyle mümkün olmuştur.Tezi Hazırlayan : Mehmet GÜZELTez Danışmanı : Doç. Dr. Hürriyet KONYARTez Kabul Tarih ve No :Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Mete ÇAMDEREL: Doç. Dr. Hasan AKBULUT
Özet (Çeviri)
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M B L MLER ANAB L M DALILET Ş M YÜKSEK L SANS PROGRAMIKÜLTÜREL ÇALIŞMALAR Ç NDE NTERNETABSTRACTAt this study, internet is dealth with the process of globalization as basic cultural forms andidentities which are constitued in a cultural atmosphere and which these topics are beingcirculated rapidly in a technological system. The basic goal of this study is to make ananalysis of how the basic cultural forms and identities that are constitued with globalizationprocess are montaged and become diffused. For this aim, firstly,the varieties that are revealedtechnological developments which are accelerated in economic area in 1970?s, are studied andthe relationship between this varieties in cultural area and communication, technology ofcomputer is emphasized. Especially, it is focused on global network is constitued bytechnology of internet and communication and how the global culture is formed as basicculture forms.The internet site is called www.bizlergenciz.com is analysed by establishing relationbetween basic cultural forms, culture of internet, culture of youth and identity, after themeaning is cleared by cultural and technological properties, forms,imaginary athmosphere,imaginery reality of internet. The aim is to reveal how the relation between internet that islaunched as new, boundless and a free atmosphere and basic cultere elements with culture ofyouth is established.In this methodology part, the configuration and the language ofwww.bizlergenciz.com siteis revealed by the analasis of the forms that presents how itmontaged youth and identity.Tezi Hazırlayan : Mehmet GÜZELTez Danışmanı : Doç. Dr. Hürriyet KONYARTez Kabul Tarih ve No :Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Mete ÇAMDEREL: Doç. Dr. Hasan AKBULUT