National Geographic Türkiye ve Atlas dergilerinde, küresel ve yerelin temsili
Representation of global and local, in National Geographic Türkiye ve Atlas magazines
- Tez No: 204948
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Bu araştırmanın amacı, küresel ve ulusal medya uzamlarında temsil edilenkültürlerin, coğrafyaların, mekanların ve buralara ait kimliklerin; benzerliklerinin,farklılıklarının ve temsil ediliş biçimlerinin araştırılmasıdır. Medya şirketlerininticari birer kurum ve haberlerin birer endüstriyel ürün olması dikkate alındığında,küresel ve ulusal medya içeriklerinin belirlenmesinde kültürel alanın süreçten neyönlerden etkilediğinin ortaya çıkarılmasıdır.Araştırmada, küresel kültürü temsil eden National Geographic Türkiyedergisi ve ulusal kültürü temsil eden Atlas dergisinin, 2003 yılına ait sayılarıdikkate alınarak bir örneklem oluşturulmuştur. Örneklem için dergi seçimi 3 aylıksürelerden bir örnek çekilerek düzenlenmiştir. ?Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim2003? ayları incelenmeye alınmıştır.Ekonomik, siyasal, kültürel alanda devam etmekte olan küreselleşme,medya ve iletişim alanlarını da etkilemektedir. Hızlı teknolojik gelişmelerinyarattığı zaman ve mekan sıkışmaları ve belirsizlikler, yerelin küresel alandavarlığını hissettirmesi süreci ulusal medyaların küresel alana bağlanmalarınıgerekli kılmaktadır. Böylelikle küresel medyaların çeşitli olaylara bakışı,değerlendirme biçimleri, ulusal medya üzerinde de etkili olmaktadır. Küresel veulusal medya yer verdiği haberlerin Makro yapısı (Başlıklar, Haber gövdeleri,Alt/Ara başlıklar, Fotoğraflar, Fotoğraf altları, Haritalar, İllüstrasyonlar) ve Mikroyapısının (kültür, mekanlar, kimlik, coğrafyalar, tüketim, ticarileşme) benzerliklergöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to scrutinize the representations, similarities anddifferentiations of the cultures, geographies, spaces and identities signified inglobal and national media spaces. Considering that media companies arecommercial institutions and their news are industrial products, it will beanalysed how the cultural space is affected in the process of determining theglobal and national media contents.A sample study is introduced by taking into account the 2003 issues of thejournals National Geographic Türkiye representing global culture and Atlasrepresenting national culture. Sampling was made by selecting journal issuesfrom 3-month periods. Accordingly, ?January, April, July and October?issues were subjected to examination.Globalisation in economic, political and cultural spheres also influences thefields of media and communication. Time and space contractions andindefiniteness necessitate the national media to get connected to the globalspace in the process of promoting the existence of the local in the globalsphere. Therefore, the viewpoints and evaluation criteria of global media iseffective also on the national media. All in all, the Macro structure (headlines,news bodies, subtitles, photographs, photograph texts, maps, illustrations) andthe Micro structure (culture, spaces, identity, geographies, consumption,commercialisation) of the news in global and national media share similaritiesas well as differences.