Profesyonel eğitim yönetiminin bireysel ve örgütsel performansın yükseltilmesine katkısı
The role of professional education management in upgrading individual and organizational performance
- Tez No: 204949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ÖZDEMİR YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 518
Özet
Yönetim biliminin tarihsel gelişim süreci içinde modern yönetim anlayışına geçilmesiylebirlikte insanın sosyal bir varlık olduğu kabul edilmeye başlanmıştır. Buna bağlı olarak dainsan kaynağının önemi her geçen gün artmaya başlamıştır. İşe uygun insan kaynağınıbulmak, eğitmek ve işte kalmasını sağlamak yoğun rekabet ortamında güç olmaktadır.Günümüz piyasa koşullarında organizasyonların birbirlerine rekabet üstünlüğü sağlamaları,kaliteden ödün vermeden, en kısa zamanda minimum maliyetle üretim yaparak müşterimemnuniyetini sağlamalarına bağlıdır. Bu noktada eğitim konusu organizasyonlara rekabetavantajı sağlayan önemli bir unsurdur. Bu sebeple insan kaynağının eğitimi günümüzüntartışılması gereken gerçeklerindendir.Bu çalışmanın birinci bölümünde; eğitim kavramı, profesyonel yaşamda eğitim, yönetimbilimi açısından profesyonel eğitimlerin tarihsel gelişim süreci, profesyonel eğitim alanındakigelişmeler ve eğitimin geleceği konuları incelenerek, eğitim yönetiminin diğer insankaynakları fonksiyonları ile ilişkileri ortaya konmaktadır.İkinci bölümde profesyonel eğitim yönetimi sürecinde, planlama, ihtiyaç belirleme, tasarım,bütçeleme, uygulama, denetim ve etkinlik ölçümü aşamaları incelenerek eğitimuygulamalarında kullanılan yöntemler detaylı biçimde ele alınmaktadır.Son bölümde ise performans kavramı, bireysel ve örgütsel performans değerlendirme veyönetim konuları açıklanmakta. Performans yönetim sistemi içinde eğitim etkinliğininölçümüne değinilmektedir. Bireysel ve örgütsel performansın arttırılmasında profesyoneleğitimlerin katkısı konusu bir model önerisi ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
During the historical evolvement of the administrative sciences, with the adoption of modernadministrative principles it was accepted that human is a social being. This conveyed theconstant rise of the importance of human resource. It is difficult to find the proper humanresources for a job, to educate and to keep them working for the same job in the competitiveatmosphere. Under the present circumstances, the organizations can have advantage overothers only when they produce goods with the minimum cost within the shortest possible timewithout making any concession of quality, and thus obtaining customer satisfaction. In thisrespect, training is an important factor which grants the organizations the advantage in thecompetitive climate. This is why the training of human resource is a reality which has to betaken into consideration in today?s world.In the first part of this work, the concept of training, training in the professional life, thehistorical evolvement of the professional training in terms of administrative sciences, theimprovements in the field of professional training and the future of training are analyzed andthe relationship between training management and other human resources functions isdisplayed.In the second part, planning, determining needs, design, budgeting, application, inspectionand efficiency evaluation stages in the process of professional training management areanalyzed and the methods used in the training activities are discussed in detail.In the last part, the concept of performance is explained along with personal andorganizational performance evaluation and management. Evaluation of the training activity inthe performance management system is touched on. The role of the professional training toenhance the personal and organizational performance is supported with a proposal of a model.