Dış tanıtımda halkla ilişkiler, politika ve strateji: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği
Foreign introduction of public relations, politic and strategy: Turkish Republic of Northern Cyprus case
  1. Tez No: 204952
  2. Yazar: BARIŞ DOĞANBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BÜLEND GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada çok hızlı yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeni oluşumlar meydanagelmektedir. Halkla lişkiler alanında da dünyadaki hızlı gelişmelere paralel bir şekildeyeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan her yeni düşünce, diğer düşünceleri deetkilemektedir. Sonuç olarak, günümüzde Halkla lişkiler kavramının değişikboyutlarda tartışıldığı görülmektedir.Halkla lişkiler, bir ?Tanıma? ve ?Tanıtma? sanatıdır. Dünyadaki bu hızlıgelişmelerle birlikte iletişim teknolojileri de müthiş gelişme göstermiştir. 21. yüzyıliletişim ve enformasyon çağı olarak adlandırılmaktadır. letişim ve enformasyon çağınınbir gereği olarak tüm kurum ve kuruluşlar Halkla lişkiler ve Tanıtım tekniklerindenyaralanmak zorundadırlar.Küreselleşme ile birlikte bütün sınırlar ve mesafeler önemsiz hale gelmiştir.Globalleşen dünyamızda uluslararası ilişkiler, ülkeler açısından önemle üzerindedurdukları bir alan halini almıştır. Uluslararası ilişkilerin çok önem kazandığı busüreçte, ülkelerin karşılıklı birbirleriyle ilgili değer yargılarının önemi artmış, bu değeryargıları ülkelere ekonomik ve siyasi çıkarlar sağlamıştır. Bu sebeple ülkeler için dıştanıtım faaliyetleri üzerinde önemle durulan bir alan olmuştur.Bu noktadan hareketle tezimizde amacımız, KKTC'nin Dış Tanıtım'da Halklalişkiler, Politika ve Stratejileri'nin rolü ve önemi üzerinde durularak bu alandayapılanlar ile yapılmayanları tespit etmek suretiyle yapılması gerekenlere varmaktır.Bu amaçla tezimizde, Halkla lişkiler ve Tanıtım kavramı ve tarihsel gelişimsüreci, Dış Tanıtım kavramı ve Dış Tanıtım'da Halkla lişkiler teknikleri ve yöntemleri,KKTC ve KKTC'de dış tanıtım alanında yapılanlar ve KKTC'de dış tanıtımfaaliyetlerinin çağdaşlaştırılması için yapılması gerekenler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many formations occured in all over the world which belongs tofast developments in our life. New concepts appearing in Public Relation field which is goesto paralell with fast progress of the world. However all thoughts which are new develop, theyeffects to other thoughts. As a result, the concept of the Public Relation is argued in differentdimensions today.Public Relation is art of ?Recognize/ Know/Identify? and ?Introduction?.Communication technologies are grown excessive via develop of the world. 21th century, isknown as communication and information age. Whole instituons and foundations must tomake use of tecniques of Public Relations and Introduction for adaptation to the world.With the effects of globalization, border and distance became unimportant.International relations became importance and being popular concept in today?s world. In thisprocess, countries starts to be close with international relations.In this point, the aim of the theses is learn to Public Relations role of ForeignIntroduction in The Republic of Northern Cyprus (TRNC), and get information about politicalstrategies roles to decide which was done or not. This study try to expose what should be doneto fix PR works in TRNC for Foreign Introduction.With this aim of the theses, survey will continue with the concept of Public Relation,concept of Introduction, and historical process of these terms. Also, concept of the ForeignIntroduction within the technics and methods, and the works for introduction of TRNC will beresearched.