Türk Jandarma Teşkilâtı (1908-1923)
Turkish Gendarmerie Organization (1908-1923)
  1. Tez No: 205164
  2. Yazar: NECDET KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Devletin bekasını sağlamada en önemli rolü oynayan ve tarihi gelişimi içerisinde çeşitli adlarla anılan“Ordu”ve“Güvenlik Kuvvetlerinin”kuruluş tarihi; insanların toplu halde yaşamaya başladığı veya devletlerin kurulduğu tarih olarak kabul edilir. Türkler halkın güven içinde yaşaması için zamanın şartlarına uygun yasalar çıkarmış ve bu yasaların uygulanması için gerekli güvenlik teşkilatlarını da kurmuşlardır. Osmanlı Devleti zamanında zabıta hizmetleri ise Yeniçeri Ocağının kaldırılışına kadar çeşitli isimler altında değişik birimler tarafından yürütülmüştür. 1839 yılında Tanzimat Fermanı yayınlanması ile diğer devlet kuruluşlarında yapılan ıslahat hareketlerine paralel olarak, zabıta hizmetlerinde de yeni bir düzenleme yapılmış ve bugünkü anlamda ilk Jandarma Teşkilatı oluşturulmuştur. 14 Haziran 1869 tarihine kadar, yasal dayanağı olmaksızın tamamen emirname, ferman ve fetvalarla yürütülen zabıta hizmetlerine, bu tarihte çıkarılan Asakir-i Zaptiye Nizâmnâmesi ile hukukîlik kazandırılmıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi'nden Osmanlı Devleti'nin yenik çıkması üzerine ordu da yapılan ıslahat hareketleri sonrasında jandarmanın ıslahı için de“tensik heyeti”adı altında yabancı subayların gelmesine izin verilmiştir. II. Meşrutiyetin ilan edilmesi ile birlikte idari teşkilatta ve ordu'da yeniden başlayan reorganizasyona paralel olarak, Jandarma teşkilatında da reorganizasyon faaliyetleri başlatılmış ve bunun neticesinde ilk Jandarma Subay Okulu Selanik'te açılmıştır. Birinci Dünya Savaşı başlamadan önce, Anadolu'da mevcut Jandarma birliklerine ilaveten kıyı gözetleme ve asayişten sorumlu olmak üzere seyyar jandarma taburları teşkil edilmiştir. Gerek Birinci Dünya Savaşı'nda gerekse İstiklâl Savaşı'nda bu taburlar ve diğer jandarma birlikleri ordu saflarında aldıkları görevleri en iyi şekilde yerine getirmişlerdir. Jandarma, İstiklâl Savaşı süresince ülkenin içinde bulunduğu ağır koşullara ve teşkilatın lojistik güç yönünden çok yetersiz bir düzeyde bulunmasına rağmen hem cephede savaşan birliklerin geri emniyetini temin etmiş, hem de halkın ırz ve namusu ile can ve mal güvenliğini sağlayarak ulusun ve vatanın bütünlüğüne önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The establishment history of the“Army”and the“Securıty Forces”which play important role to secure the country's peace, began at the time of foundation of the countries. Turkish people created lots of agreeable laws to make their comunity's safety, and to live confidence acoording to the different conditions. The government also established Security Organizations to apply these laws. At the time of the Ottoman Empire, Police Force's missions and duties are executed by other units with several and different names, until the removement of the“Janizary Organization”. The Modern Gendarme Organization Formation begins with the publishment of the“Political Reforms”in 1839, and with the“Improvement Reforms”on the other state organizations. At the beginning the Police Forces were serving without a legal platform, they were serving according to the orders, firmans, and fatwas until 14 June 1869. They served from this date on obeying the“Military Police Rules, and Regulations”. After these Regulations the forces became suitable to the law. After the Ottoman Empire was defeated at the Ottoman-Russian War in 1877-1878. The Empire established“Improvement Reforms”. According to these Improvement Reforms. They also improved the Gendarme Forces, and they allowed“Foreign Officers”to come under the name of“Amendment Commission”. After the decleration of the“Second Constitutional Government”, a reorganization began inside of the Army, and in the Admistirative Organizations. Paralel to these reforms, Gendarme Forces has also made reorganization activities, and according to this the first Gendarme Offical Scholl opened in Selanik. Before the“First World War”, several Mobile Gendarme Battalions established to serve as shore observator , and for public order ,additional to the present Gendarme Alliance in Anatolia. The battalions, and the other Gendarme Alliance Forces served their best in the First World War, and in the Independence War. During the Imdependence War, insipite of the heavy conditions in the country, and the inadequate level of logistic power of the army, the Gendarme suplied the security of the frontage alliance in the army, people's honour, life and property. They lead lots of contributions to secure the Nation's integrity.