Türk halk oyunlarında terminoloji sorunu
The Problem of terminology in Turkish folk dances
  1. Tez No: 205266
  2. Yazar: NUSRET HALE YAMANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖCAL ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZETTürk halk oyunları teorik ve uygulamalı çalışmalarıyla hem bir bilim, hem de birsanat dalı olarak değerlendirilebilmekte, ne şekilde değerlendirilirse değerlendirilsinkarşımıza terminoloji sorunu çıkmaktadır.Araştırmacı ve bilim adamlarımızın kültürümüzü tanıtabilmeleri ve alanımıza aitsahip oldukları bilgiyi karşısındakilere aktarabilmeleri; sahne sanatı olarak da oyunöğretimi ve sahne çalışmalarında dansçı-eğitmen diyaloglarının ortak bir iletişim dilioluşturularak kolaylaştırılması ve karmaşanın önlenmesi adına, alana özgü birterminolojinin oluşturulması gerekmektedir.Bu çalışmada halk oyunları alanında görülen terminoloji sorununu inceledik vesorunun olası çözüm yolları konusunda fikirlerimizi belirttik. Sorunun tespitiaşamasında öncelikle alanda bugüne kadar yapılmış teorik ve pratik çalışmaların tümüincelenmiş ve terminoloji konusunda yapılmış çalışmalar saptanmıştır.Sorunun tespitinden sonra alana özgü günümüzde kullanılmakta olan tümterimleri ana ve alt başlıklar halinde sınıflandırılarak, alana özgü bir terim sistemioluşturmaya çalıştık. Bunu yapmamızdaki amaç, terimlerimize ait tanılama vegenellemeler yapmadan önce onları sistematize etmekti. Böylelikle oluşturmakistediğimiz örnek terminolojik sözlük çalışmamızda da doğacak terim karmaşasıönlenmiş oldu.Çalışmamızın alanda yapılmış teorik ve pratik çalışmaların tespitlerini kapsayanbölümlerinde kaynaklara başvurulmuş, örnek terminolojik sözlük çalışmasındaizlenecek yöntemler ve terimlerimizin sınıflandırılmaları tarafımızdan yapılmıştır.Bu çalışma alanda oluşturulacak terminoloji çalışmalarına örnek niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTurkish folk dances can be considered as a sscience and also a branch of art,however it is considerede as problem of terminology which we come cross with.A terminology which is special to the field of folk dances is needed for ourresearchers and scientists to popularize our culture and to transfer the information theyhave relating to our field, as as stage art dance teaching and in stage trainings bycompozing a comman communication language to make easier the dialogs of dancer-educationist and to avert the confusion.In this stady we examined problem of terminology and we expressed our ideasabout the solution. In the phase of the determination of the problem first we examinedall the theoritioal and practical studies done up to now and we determined the studiesabout terminology.After the determination of the problem we tried to compoze a system of termwhich is special to the field by classifying in subheads. We aimed to systemize ourterms before defining and generalizing them by doing this. Thus we avert ?Term-Confusion? in our sample terminological dictionary which we wanted to form.In parts of our study which contain determination of the therotical and praticalstudies which are held in the field.We applied to the resources in the arts which contain the determination oftherotical and practical studies which are held in this field and the method which will beused in the use of sample terminological dictionary and the classification of our termswas done by ourselves.This study is a semple to the terminology studies in this field.