Güç koşullarda yaşayan sokak çocuklarında dayanıklılık (sağlamlık)
Resilience (hardiness) of street children living in difficult conditions
  1. Tez No: 205267
  2. Yazar: NESLİHAN EMİNAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEYDA AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZETGÜÇ KO ULLARDA YA AYAN SOKAK ÇOCUKLARINDA DAYANIKLILIK(SA LAMLIK)Neslihan EM NA AO LUDayanıklılık, olumsuz ko ullara uyum sa lamayı içeren dinamik bir sürecigöstermektedir. Türkiye'de sokak çocuklarının dayanıklılı ını ara tıran çalı malar çokazdır. Bu çalı manın amacı Türkiye'deki sokak çocuklarının dayanıklılık faktörleriniincelemektir.Dayanıklılık faktörlerinin incelenmesinde, 12-16 ya arası 27 sokak çocu una vekontrol grubu olarak seçilen 27 çalı an çocu a Rorschach Testi uygulanmı tır.Rorschach protokolleri Exner'in Bütünleyici Sistemi'ne (1986) göre kodlanmı veçe itli Rorschach de i kenleri, dayanıklılık özellikleri olarak seçilmi tir.Çalı ma sonuçları, sokak çocuklarının i birli i davranı ına ve duygusal yakınlıkkurmaya daha yatkın oldu unu göstermi tir. Bu bulgu, sokak çocuklarının akranili kilerinin do asıyla ba lantılı görünmektedir. Sokak çocuklarının arkada lık gruplarıiçerisindeki duygusal ba larının, ya amlarındaki en önemli dayanıklılık özelli i oldu udü ünülmektedir. Ancak sokak çocukları bir yandan da, daha fazla depresifduygulanıma, daha az etkili örgütsel davranı a ve daha fazla bili sel katılı a sahipbulunmu tur. Ayrıca, annelerinden ayrı kalma öyküsüne sahip sokak çocuklarınındepresif duygulanımı, annelerinden ayrı kalmamı olan sokak çocuklarınınkinden dahafazla bulunmu tur. Sokak çocukları bazı dayanıklılık özelliklerine sahip olsalar da, riskaltında olmaya devam etmektedirler.Bu çalı manın sonuçlarının, yüksek risk altındaki bu çocukların dayanıklılıkstratejilerinin anla ılmasına katkıda bulundu u umulmaktadır. Çalı manın sonuçları,sokak çocuklarına yönelik müdahale programlarına dayanıklılık faktörlerininyerle tirilmesinin önemine dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESILIENCE (HARDINESS) OF STREET CHILDREN LIVING INDIFFICULT CONDITIONSNeslihan EM NA AO LUResilience refers to a dynamic process encompassing positive adaptationwithin the context of significant adversity. Few studies have been conducted toexplore the resiliency of street children in Turkey. The aim of this study is toinvestigate the resiliency factors of street children in Turkey.To investigate the resiliency factors, The Rorschach test was applied to 27street children and to a control group of 27 working children, aging between 12 and16. The Rorschach protocols were coded according the Exner's (1986)Comprehensive System, and various Rorschach variables were selected asresiliency factors.The results of the study have shown that street children are more likely tohave cooperative behavior and affective closeness. This finding seems to be relatedto the nature of peer relationships of the street children. Street children?s affectivebonds in their peer groups are thought to be the most important resiliency factor intheir lives. However, it has been found out that street children have higher levels ofdepressive affect and cognitive rigidity, and lower levels of organizationalbehavior. Furthermore, street children who have a history of maternal separationwere found to have higher levels of depressive affect than street children whodidn't have such a history. Although street children have got some resiliencyfactors, they continue to be at risk.The results of the study are expected to contribute to the comprehension ofresiliency strategies of these high risk children. The results highlight theimportance of resiliency factors that will be placed in intervention programs forthese children.