Deniz pentatlonunda, parkurlarda yarışan sporcuların fizyolojik parametrelerinin zaman faktörü ile ilişkisi
The Relationship between time factor and physilogical parameters of the athletes racind in each naval pentatlon course
- Tez No: 20535
- Danışmanlar: DR. FİKRİ ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
- 58 - VIII. ÖZET DENİZ PENTATLONUNDA, PARKURDA YARİŞAN SPORCULARIN FİZYOLOJİK PARAMETRELERİNİN ZAMAN FAKTÖRÜ İLE İLİŞKİSİ Bu çalışma toplam 20 denek üzerinde uygulandı. Bu deneklerin 10 adedi deniz pentatlon sporu ile uğraşan üst faaliyette sporculardan, diğer 10 adedi ise bu spor ile uğraşmayan sporculardan seçildi. Tüm deneklerimiz üzerinde aerobik güç, anaerobik güç ve vital kapasite ölçümleri yapıldı. Aerobik gücü belirlemek için saha testlerinden shuttle-run, anaerobik gü cü belirlemek 30"'lik, Wingate Test, Vital kapasiteye belirlemek için spirometre kullanıldı. Tüm denekleri deniz pentatlonundaki parkurlara sokularak (çeviklik kur tarma, gemicilik yararlı ve amfibik kros) dereceleri alındı. İstatistiki analizler ilk olarak 5 parametrede (anaerobik güç, aerobik güç % yorgunluk, peak, vital kapasite) deneysel ve kontrol grubu arasındaki değer lerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları hesaplanarak, student-t testine tabi tutuldular. Ayrıca grupların Max Vo2, anaerobik güç, vital kapasite değerleri ile parkur dereceleri arasında korelasyon analizleri yapılarak karşılaştırıldı ve fizyolojik özellikler çerçevesinde yorumlar yapıldı. Denek ve kontrol grubu ara sında aerobik güç, anaerobik güç ve vital kapasiteleri arasında farklılıklar göz lendi. Çeviklik faydalı yüzme ve kurtarma parkurunun anaerobik ortamda yapıl dığı gözlendi. Gemicilik ve Amfibik parkurlarının ise aerobik ortamda yapıldığı saptan dı. Gemicilik parkuru dışında diğer parkurların vital kapasiteye dayalı oldu ğu saptandı.
Özet (Çeviri)
59 IX. SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN TIME FACTOR AND PHYSILOGICAL PARAMETERS OF THE ATHLETES RACIND IN EACH NAVAL PENTATLON COURSE This test has been given to 20 subjects Half of them have been chosen among the elite sportsmen dealing with naval penthatlon and the others are from those who are not doing this sport. On all subject, aerobic and anaerobic power, also vital capacity hawe been measured. For the purpose of determining aerobic power, shuttle run (from field test) has been applied. In order to measure aerobic power, 30-second Wingate test and to determine Vital Capaticy, spirometre have been used. All subjcet were required to take obstade, life saving, seamanship, utu- lity and amphibiaus cross-country test and their scores were recorded. Firstly, statistical analyses in five parameters (aerobic power, anaerobic power, % fotigue, peak and vital capacity) were made according to student-t test after having calculated the mathematical average and standard deviation results taken from control and experiment groups. Moreovel, the correlation analyses were made and compared between vital capacity and pentahlon course results. In addition, comments were made with respect to physiological aspects. At the same time, the differences between experiment and control groups, con cerning, aerobic, anaerobic power and vital capacity were evaluated. If has been noticed that the physiological parameters of those in the ex periment group is better than the results taken from the control groups.- 58 - VIII. ÖZET DENİZ PENTATLONUNDA, PARKURDA YARİŞAN SPORCULARIN FİZYOLOJİK PARAMETRELERİNİN ZAMAN FAKTÖRÜ İLE İLİŞKİSİ Bu çalışma toplam 20 denek üzerinde uygulandı. Bu deneklerin 10 adedi deniz pentatlon sporu ile uğraşan üst faaliyette sporculardan, diğer 10 adedi ise bu spor ile uğraşmayan sporculardan seçildi. Tüm deneklerimiz üzerinde aerobik güç, anaerobik güç ve vital kapasite ölçümleri yapıldı. Aerobik gücü belirlemek için saha testlerinden shuttle-run, anaerobik gü cü belirlemek 30"'lik, Wingate Test, Vital kapasiteye belirlemek için spirometre kullanıldı. Tüm denekleri deniz pentatlonundaki parkurlara sokularak (çeviklik kur tarma, gemicilik yararlı ve amfibik kros) dereceleri alındı. İstatistiki analizler ilk olarak 5 parametrede (anaerobik güç, aerobik güç % yorgunluk, peak, vital kapasite) deneysel ve kontrol grubu arasındaki değer lerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları hesaplanarak, student-t testine tabi tutuldular. Ayrıca grupların Max Vo2, anaerobik güç, vital kapasite değerleri ile parkur dereceleri arasında korelasyon analizleri yapılarak karşılaştırıldı ve fizyolojik özellikler çerçevesinde yorumlar yapıldı. Denek ve kontrol grubu ara sında aerobik güç, anaerobik güç ve vital kapasiteleri arasında farklılıklar göz lendi. Çeviklik faydalı yüzme ve kurtarma parkurunun anaerobik ortamda yapıl dığı gözlendi. Gemicilik ve Amfibik parkurlarının ise aerobik ortamda yapıldığı saptan dı. Gemicilik parkuru dışında diğer parkurların vital kapasiteye dayalı oldu ğu saptandı.