Deniz kestanesi (Paracentrotus lividus Lam.)'nin Urla yöresindeki biyolojisi üzerinde bir inceleme
- Tez No: 4171
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
1 - Ö Z E T Gonadlarının besin olarak kullanılması nedeniyle, ekonomik öneme sahip bir tür olan Paracentrotus lividus Lam. 'm ülkemizde, ileride daha iyi değerlendirile bilmesi için biyolojisi üzerine bir çalışma gerçekleş tirilmiştir. Türün kantitatif besin analizi yapılmış ve yatay çapın küpünün, midenin kuru ağırlığına oranıyla, doygunluk indeksi hesaplanmıştır. Bu sabit ilişki içinde, doğrusal olarak değişen fonksyonda, tüm örnekler için, r= 0,71'lik bir korelasyon katsayısı elde edilmiş tir. Buna karşın, kısa peryotlarda giderek yükselen korelasyon, günlük peryotta r= 0,99'luk en yüksek değerine ulaşmıştır. Populasyon üzerinde yapılan incelemelerde ise, çeşitli istasyonlardaki ekolojik koşullar üzerine gözlemler yapılmıştır. Bu şartlar altında bireylerin boy-ağırlık dağılımı ve boy-frekans dağılımı analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda, istasyon 3 dışında, beklenen boy-ağırlık fonksyonu eğrileri ve güçlü korelasyonlar elde edilmiştir. Boy-frekans analizinde ise, cinsiyetlere bağlı olarak, sıklıkları nın dağılımı çıkarıldıktan sonra en fazla rastlanan boy grubunun, 4,25 cm. olduğu bulunmuştur. Cinsi olgunluğa erişme boyu ise, 2,25-2,75 cm. arasındadır. Dişilerin rastlanma oranı (%71,68), erkeklerden ( % 2 3, 9 9 ) oldukça fazladır. Ayrıca, bir akvaryum denemesiyle, gonadlar döllen dikten sonra,' Pluteus ' larvasının oluşumuna kadar olan embriyonik gelişim evresi gözlenmiştir. T. C Yükseköğretim Kurulu
Özet (Çeviri)
2-SUMMARY A study on the biology of !P. lividus' - an econo mically important species due to the nutriutive property of its gonads - has been effectuated in order that it may be made better use in our country in near future. Quantitative alimentation analysis of the species has been made and the repletion index was calculated by the ratio of the horizontal diameter cubed to the dry weight of the stomach. In this function which changes linearly in a constant relation, a correlation coefficient of r= 0,71 was obtained for all species. However, in shorter intervals the coefficient was observed to increase, to an atmost of r= 0,99 in daily periods. As for the research on population, observations on the ecological conditions at stations were made. Under these conditions the height-weight distribution and height- frequency distribution analysis of the units were realized. As a result of these analysis expected height-weight function curves and strong correlations were obtained, leaving aside station. In height- frequency analysis, when the frequency distribution due to sexes left aside, the most frequent height group is observed to be 4,25 cm. and the height to reach sexual maturity was between 2,25-2,75 cm. The frequency of female species (71,68%) was much higher than male species (23,99%). Besides these, the embrionic development period of gonads until the pluteus larva become was observed by an aquarium experimental.