Türkiye'nin lojistik karaköprüsü olarak yapılandırılmasında denizyolu ulaştırmasının rolü: Senaryo yaklaşımı
The Role of maritime transportation in re-establishment of Turkey as a logistics landbridge: A scnerio approach
  1. Tez No: 205378
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Karaköprüsü kavramı uluslararası lojistikte başlangıç ve varış noktalarıarasındaki birbirleriyle uyumlaştırılmış değişik ulaştırma modları ile ilgilidir.Bu modlar deniz, kara ve hava ulaştırma modlarının çeşitli kombinasyonlarıolabilir. Bu modlar arasında tek bir konşimento düzenlenir. Dünya üzerindekaraköprülerinin çeşitli örnekleri vardır. Bunların işletilmesi ulaştırma arzimkanları, organizasyonel yapı ve yönetim becerileri gerektirmektedir. Mevcutkaraköprüleri hakkındaki kısıtlamalar her geçen gün gündeme gelmektedir.Karaköprülerinin arz ve talep hacimleri karşılaştırılması amacıyla yapılanakademik çalışmalar da yetersizdir. En çok Trans Sibirya Demiryolu veAmerika Birleşik Devletleri Doğu-Batı Hattı üzerine çalışmalar yapılmıştır.Çalışmanın ana hatlarını aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:* Dünya üzerinde mevcut karaköprüleri hakkında karşılaştırmalı kaynaktaraması* Türkiye'nin iç ve dış ticaretine bağlı olarak gerçekleştirdiği ulaştırma arzve talep hacminin araştırılması* AB Ülkeleri ile Orta Asya Ülkeleri arasındaki ulaştırma talebininaraştırılması* Kuzey-Güney ve Doğu-Batı eksenleri boyunca Türkiye'nin karaköprüsüolarak arz ve talep miktarlarının gelişiminin ortaya konması* Karaköprüsü olarak arz üzerinde talep miktarının etkilerinin incelenmesiSenaryo oluşturulması ve regresyon tekniği kullanılarak senaryonunanaliz edilmesiTürkiye'nin lojistik karaköprüsü olmasına yönelik iki senaryo oluşturulmuşve geliştirilmiştir. Bu senaryolara bağlı olarak gelecek için tahmin yapılmıştır.Türkiye'nin ulaştırma sisteminin Doğu-Batı ve Kuzey-Güney eksenlerindeçevre ülkelerle uyumlu olacak ve diğer karaköprüleri ile rekabet edebilecekşekilde geliştirilmesi gerektiği belirtilmiştir.iv
Özet (Çeviri)
The concept of a landbridge refers to different types of integrated origin-destination international movements of shipments (in various combinations of sea,land and air) under a single waybill. There are different examples of landbridgeswith different characteristics related to transport supply facilities, organisationalstructure and managerial skills. Certain limitations of existing landbridge studiesare discussed. They include the failure of a comprehensive academic study toaccount jointly for both demand and supply of landbridge services. Most articleson landbridges discuss the Trans-Siberian Railway or east-west coast landbridgesof the United States of America. No comprehensive academic studies oflandbridges in general were found. The main features of the research can besummarised as:A comprehensive review of literature related to landbridgesAn investigation and analysis of Turkey transport supply and demandincluding both domestic and foreign tradeAn investigation and analysis of the demand of the Central Asian andEuropean Union countries for transportThe development of a demand and supply model related to an TurkeyLandbridge along the north-south and east-west axisesEvaluation of the impacts of demand on landbridge supply.A comprehensive review of the scenario approach and its application to theTurkey Landbridge study using a regression techniqueTwo scenarios are developed about the reestablishment of Turkey as a logisticslandbridge. The main result of the scenario modelling suggests that the transportsystem of Turkey requires considerable improvement to compete effectively withother landbridges and integrated infrastructure at East-West and North-Southaxises.v