Turistik limanlarda emniyet risk analizi : bir ege limanında uygulama
Safety risk analysis at cruise ports.an example of port of eagean
- Tez No: 205409
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Limanlarda emniyet risk analizinin amacı; can, mal ve çevre zararlarını enaza indirecek emniyet yönetimi sisteminin oluşmasına yardımcı olmaktır.Hem turizme, hem de denizcilik sektörüne hizmet eden bir limanda, emniyetrisk analizi yapılmasının önemi ortadadır.Kruvaziyer turizme hizmet eden, yolcu gemisi işletmeleri, liman seçimlerindebüyük titizlik göstermektedirler. Bu seçimlerinde en önemli unsurların başında,limanın teknik özellikleri, coğrafi şartları, limanda sunulan ve yolcunun bulabileceğihizmetlerin yanında , ?emniyet ve güvenlik? öncelik taşımaktadır.Bu çalışmada uygulama limanı olarak , Türkiye'nin en önemli kruvaziyerlimanı olan, Kuşadası Limanı seçilmiştir. Kuşadası Limanı'nda; henüz oluşmadanemniyet risklerini tespit etmek , tanımlamak , kontrol altına almak ve emniyetstratejilerinin oluşturulmasına yardımcı olmak hedeflenmektedir.Bu amaçla, Kuşadası Limanı emniyet risk analizi için niteliksel riskdeğerlendirmesi yöntemi kullanmıştır. Risk değerlendirmesinde dört aşamabelirlenmiştir.⢠Veri toplama⢠Tehlikelerin tanımlanması⢠Risk analizi⢠Risk Yönetim Stratejisinin belirlenmesiKuşadası Limanına ait emniyet risklerini tanımlamak, analiz etmek ve riskkontrol listelerini oluşturmak üzere, ?beyin fırtınası? yöntemi kullanılmıştır.Limana ait tehlikeler ;⢠insan kaybı ve yaralanma,⢠mal kaybı,⢠çevresel etki,⢠limanda iş kaybı,olarak dört ana başlık altında tanımlanmış ve bu başlıklar altında risk analizleri verisk kontrol listeleri oluşturularak değerlendirmeleri yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : 1) Emniyet, 2) Risk, 3) Liman 4) Kruvaziyer, 5) Turizm
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the safety risk analysis for passenger ports andtakes as an example of Port of Kusadası. It also aims at minimizing loss of life andproperty and well as damage to the environmental by providing safety management system.It is very important to make risk analysis for cruise ports providing services toboth tourism and shipping.Cruise operators are very sensitive for choosing port of call where their cruiseships visit. The most important points for the choice of the cruise port are infra andsuperstructure of the ports , geographical conditions, passengers services and otherservices for the port users and particularly ?safety and security?.Port of Kusadası was chosen as the field of this study. The contents of thestudy include establishing ; defining and controlling precautions for safety risks andcreating safety strategies within safety management system at the Port of Kuşadası.The method used in this study comprises ?method of qualitative risk analysis?by implementing ? brainstorming? for defining ; analysing and forming the riskscontrol lists. Four steps of risk evaluation are defined as follows :- data gathering,- hazard identification (HAZID),- risk analysis- assesment of existing risk management strategies .The hazards of the Port of Kusadası are identifed as;- death ; injury- property loss- environmental effects- loss of labor and hence profits at the harbourRisk analysis and risk control list are prepared according to the above mentioned frame.Key Words : 1) Safety, 2) Risk, 3) Port, 4) Cruise, 5) Tourism