Stratejik insan kaynakları yönetiminin rekabet üstünlüğü sağlamadaki rolü ve bir uygulama
The role of strategic human resources management in provinding competative advantage and a case study
- Tez No: 205523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmeler özellikle son zamanlarda küreselleşmenin getirmiş olduğu hızlı değişimnedeniyle faaliyet gösterdikleri alanlarda, hem rekabetin içinde kalabilmeleri içinnitelikli elemanların var edilmesi ve sürekliliğinin sağlanması, hem de rekabete ayakuydurabilmeleri için mal ve hizmet üretiminde rakiplerinden daha üstün kalitedeolabilmeleri önem kazanmıştır. Bu durum, sadece ölçek ekonomisine, kaliteye, yüksekgelişmiş teknolojiye sahip olmanın değil, müşteri odaklı çalışmanın ve yetişmiş,eğitimli, yetenekli, becerikli, kaliteli elemanların değerinin de önemini bir kez dahaortaya koymuştur. Rekabette üstünlük sağlamaya yönelik işletmeler, hedeflere insanlagidileceğinin farkındadırlar. Dolayısıyla, insan kaynakları yönetimine daha fazla önemvermeye başlamışlardır. Stratejik insan kaynakları yönetiminin misyonu da, işletmelerinrekabetteki etkinliğinin arttırılması için, bütün iş süreçlerinin gerektirdiği niteliktekiinsan gücüne sahip olunmasını sağlamaktır.Bu çalışmada, işletmelerin rekabette üstünlük sağlamalarında insan kaynaklarıyönetiminin öneminden ve işletmelerin stratejik yönetim uygulamalarından örneklerlebir bütünlük içerisinde bahsedilmektedir. ncelemeler sonucunda günümüzişletmelerinin küreselleşmenin getirmiş olduğu değişime ayak uydurabilmeleri verekabette üstünlüğü elde etmede stratejik insan kaynakların önemi ortaya koymaktır.Araştırma sonucunda incelenen uygulamalardan yola çıkarak rekabet gücü elde etmedeişletmelerin stratejik insan kaynakları yönetimine daha fazla önem verdiklerigörülmektedir. şletmeler sadece ulusal firmalarla değil, uluslararası firmalarla darekabet etmek zorunda kaldıkları için iş süreçlerini küresel düzeyde düşünmekte ve degeleceğe yönelik stratejiler belirlemektedirler. Dolayısıyla stratejik insan kaynaklarıyönetimi uygulamaları da, işletmelerin stratejik kararlarıyla bir bütünlük içerisinde olup,rekabette üstünlük sağlamada büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ability of being more superior to competitors in production of goods and services has gainedimportance for business enterprises to be able to survive within competition in their fields ofactivity and to be able to adapt to competition, especially because of recent rapid changesbrought by globalization. This case has revealed once more the importance of customeroriented practice and qualified, educated, skilled, capable and experienced employees, notonly having economies of scale and high quality, advanced technology. Business enterpriseshave begun to attach more importance to human resources management, being conscious ofsuperiority target in competition can only be achieved through human factor. Therefore,administrations of business enterprises do take human resources into consideration in gainingsuperiority in competition and in strategic decisions. Enterprises apply strategic humanresources management on strategic business processes as a matter of business efficiency forgaining superiority in competition.In this study, the importance of strategic human resources management, and strategic humanresources management applications of enterprises for gaining superiority in competition arediscussed within integrity, with examples. As a result of the study, importance of strategichuman resources is explicated, for present day enterprises to be able to adapt to changesbrought by globalization and to gain superiority in competition. As a result of applicationsanalyzed within the research, it is observed that business enterprises do attach importance tostrategic human resources management for gaining competitive power. Because enterprisesare compelled to compete not only with domestic companies but also with internationalcompanies, they consider business processes within global base, and they determine strategiesaccordingly. Therefore, strategic human resources management applications are withinintegrity with strategic decisions of enterprises and have great importance in gainingsuperiority in competition.