Çevre sorunları açısından Afyonkarahisar
Environment problems of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 205638
  2. Yazar: HATİCE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir yerleşim alanında ne tür çevre sorunlarının görüldüğü ve bu sorunların büyüklüğübölgenin coğrafi özellikleri ile yakından ilgilidir.Afyonkarahisar şehri deniz seviyesinden 1000-1050 m yükseklikte, kendi adıyla anılanova üzerinde kurulmuştur. Ovanın suları Akarçay tarafından kapalı bir havza olan Eber-Akşehir Gölü'ne boşaltılır. Afyonkarahisar ili üç farklı coğrafi bölgeyi birbirine bağlayanönemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer almaktadır. Ayrıca dört ayrı demiryoluhattının birleştiği noktada bulunan Türkiye'deki tek şehirdir.Afyonkarahisar şehri güney ve güneydoğusunda bir duvar gibi yükselen Kumalar Dağı(2247 m) ve Işıklar Dağı (1450 m) eteklerinde yayılmıştır. Bu yayılma Kumalar Dağı'nıneteklerinden Afyonkarahisar kalesinin de yer aldığı tepeden ova tabanına doğrudur.Şehir nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 128 516 kişidir ve ülke genelinde en çoknüfus artış hızına sahip 39. şehirdir.Afyonkarahisar son yıllarda hızla gelişmeye başlamış, bu gelişim; coğrafyasındankaynaklanan önemli çevre sorunlarını beraberinde getirmiştir. Bunlar; hava kirliliği, sukirliliği, toprak kirliliği, atık sorunu, gürültü kirliliği ve görüntü kirliliğidir.Afyonkarahisar'da çevre sorunlarına neden olan kirlilik kaynakları tespit edilerek çevrekirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığı elde edilen verilerle ortaya konmuştur.Bu sorunların çözümü kapsamında, halk ve yöneticiler, çevre sorunları vesürdürülebilir kalkınma konusunda eğitilmelidir. Çevre durum raporları ve coğrafi bilgisistemleri ile mevcut durum tespit edilmeli ve izleme ağları oluşturulmalıdır. Bütün evsel,kurumsal ve sanayi atık suları arıtma tesislerinde temizlenmeli, atıklar kaynağındaayrıştırılarak geri dönüştürülebilir hale getirilmelidir. Gürültü kirliliğini, görüntü kirliliğini veerozyon tehlikesini önlemek için ağaçlandırılmaya önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In a settlement area, the types of environment problems and the greatness of theseproblems are connected with the geographical quaities of region,closely.Afyonkarahisar is settled down on a meadow that uses the same name with thecity,and is 1000-1050 m height from the sea level. The water which is gathered withAkarçay,comes to an end in Eber-Akşehir Lake which is a closed catchment.Afyonkarahisar lies on a intersection point of important overland route and railwaysthat connects three different geographical region.The center of Afyonkarahisar ,is the one andonly city of Turkiye that 4 different railways unite at the same point.Afyonkarahisar spreads foothills of Kumalar and Işıklar Mountains that rise southeastand south of the city.And this spread,is from Afyonkarahisar Castle to the meadow. Thepopulation of Afyonkarahisar is 128.516 according to the year of 2000 census.And it is the39.city that has the most increasement of inhabitants in general of country. Afyonkarahisarbegins to improve fast in last years,and this improvement brings the important ecologicalproblems,derived from its geography.These problems are air pollution, water pollution,groundpollution,the problem of leavings,noise pollution and display pollution. In Afyonkarahisar, thereasons of pollution which causing environmental problems were determined. So, by the helpof output, environmental pollution that reached serious problems was shown.For the solution of these problems,people and directors should be educated aboutenvironment problems.The existing situation should be fastened down with the help ofenvironment situation reports,and geographical information systems.And also,?tracing?should be effectuated. All housel,institutional and industrial water leavings should be clarifiedin clarification service areas.And the leavings should be seperated in its own place andtransformed back again.To prevent the danger of noise pollution,display pollution and erosion,people shouldgive importance to afforestation.