Özdemir Altan'dan düşünce yansımaları
Thought reflections from Özdemir Altan
- Tez No: 205836
- Danışmanlar: PROF. ÖZDEMİR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'nin önemli, değerli resim sanatçılarından Özdemir Altan 1931 yılında doğdu,halen stanbul'da yaşamaktadır. DGSA Resim Bölümü Zeki Faik zer atölyesini 1956yılında bitirdi. Çok sayıda uluslar arası ve ulusal etkinliğe katıldı, birçok sergi açtı.Modern, avangard düşünce ve pop-art'ı Türkiye'ye ilk getiren kişidir.Altan, doğa vergisi yeteneği ve her çalışmasında yeniden var olan tükenmez enerjisi iledinamik ve üretken bir sanatçıdır.Türkiye'de ve dünyada birçok ilke imza atan sanatçı, yine sanat hayatı içinde önceliklekendini ve dolayısıyla resmi yenilemeye devam etmektedir.?Yaptığı eserlerde değişik doku, malzeme, ışık vb.. aykırılıkların rastlantısal olarak biraraya gelmesiyle oluşan sanat anlayışını benimseyen Altan, 1988'den bu yana gittikçenetleşen bir düşünce ile sanatsal espasın birbirinden farklı kavram, köken, yapı vemantıkların birleşmesiyle oluştuğunu uç noktada kanıtlamak amacıyla rastlantısalbuluşma yöntemini geliştirdi.? (Özkan Eroğlu, Özdemir Altan; Özdemir Altan özet retrospektif sergikataloğu, 2007)Bu tez, Özdemir Altan'ın Türk ve dünya resim sanatına katmış olduğu devrimniteliğindeki yenilikleri anlatmak, Altan'ın sanatının ve düşünce tarzın daha iyianlaşılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Özdemir Altan the most important painting artist of Turkey, was born in 1931 and stil livesin stanbul. He graduated from Zeki Faik zer?s atelier in IDGSA Painting Department in1956. He participated so many international and national art activities, he openednumerous exhibitions. He was the first artist who improved some ideas such as; modernist,avangarde approach to pop-art in Turkey.With Altan?s natural talent, he proves that he has an endless, dynamic, poductive artist.He is an artist who made so many newness and orginals in Turkey and in the world. Hecontinues to renew firstly himself and painting.?In his exhibitions he appropriates an art understanding that coincidentally mixedincongrous elements such as; different texture, materials, light etc⦠from 1988 hedeveloped coincidental mixing method to prove artistic space is made up of ifferntconcepts, backrounds, edifices and logics that meet in extrme point.? (Özdemir Altan summaryof retrospective exhibition, 2007)This thesis was made for explaining Özdemir Altan?s characteristics and revolutionist inTurk?s and the World?s painting art and help to understood his thoughts and his painting.