Türkiye'nin Makedonya ve Bosna - Hersek siyaseti (1990 - 2000)
Turkish foreign policy on Macedonia and Bosnia - Herzegovina (1990 - 2000)
  1. Tez No: 205839
  2. Yazar: FEYZULLAH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DERVİŞ KILINÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye'nin 1990-2000 yılları arasındaki Makedonya ve Bosna -Hersek Siyasetini irdeleyen bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. lk olarakirdeleyeceğimiz ülkeler olan Makedonya ve Bosna-Hersek'in tarihine gözatılmıştır. kinci bölümde, 19.yüzyılda Balkanlar'da gelişen hadiseler veOsmanlı Devleti'nin bölgeye yönelik siyaseti incelenmiştir. Üçüncü bölümdekinci Dünya Savaşı sonuna Balkanlar'da ve Yugoslavya'da gelişen hadiseler vebölgeye yönelik siyaseti incelenmiştir. Soğuk Savaş dönemi, Türkiye'ninBalkanlar ve Yugoslavya siyaseti dördüncü bölümde ele alınmıştır. Beşincibölümde, Makedonya ve Bosna-Hersek'i içinden çıkaran Yugoslavya'nındağılma süreci incelenmiştir. Yugoslavya özelinde Balkan Milliyetçiliğinin aldığışekil de bu bölümün inceleme konusuna dahil edilmiştir. Altıncı bölüm, SoğukSavaş sonrası Doğu Bloğunun dağıldığı 1990'lı yıllarda Türkiye'nin genel dışsiyaseti ve Balkanlara yönelik siyasetinin incelenmesini içerir. Yedinci vesekizinci bölümlerde tezin ana inceleme konusunu oluşturan sırasıylaTürkiye'nin Makedonya ve Bosna-Hersek Siyaseti ele alınmıştır. Son bölümdeise varılan sonuç ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is about the Turkey's politics towards Macedonia andBosnia-Herzegovina in years between 1990 and 2000, consists of eight parts. Inthe first part, the history of Macedonia and Bosnia-Herzegovina arementioned. In the second part events occurred in 19th century and politics ofOttoman Empire in the area. Third part is about Turkey's politics towardsBalkans and Yugoslavia till the end of World War II. Cold War period andTurkey's politics towards Balkans and Yugoslavia are handled in the fourthpart. Fifth part deals with the disintegration of Yugoslavia. Nationalism inBalkans is also included in this part. Sixth part is about Turkish ForeignRelations and Balkan Politics in the years of disintegration of Iron Curtain in1990s. Seventh and eight parts are about Turkey's politics towards Macedoniaand Bosnia-Herzegovina in years between 1990 and 2000, which is the maintopic. In the last part conclusion is summarized.