Yıldız sistemi ve popüler kültür arasındaki ilişki Türkiye'nin süperstarı Ajda Pekkan örneği
Star system between popular culture relation and Turkey?s superstar Ajda Pekkan
  1. Tez No: 205865
  2. Yazar: SANEM BENGÜ UYGUNKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, popüler kültür ve yıldız sistemi arasındaki ilişkinin incelenmesinikapsamakta, yıldız sistemi ile popüler kültürü arasında bir bağ olduğu ileri sürülmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde günümüzde anlam bozulmasına uğramış, kültür, pop,popüler kültür tanımları ele alınmaktadır. Popüler kültür kavramının başlangıcındangünümüze farklılaşan anlamını kavrayabilmek için kültür, pop ve popüler kavramlarınınaçıklığa kavuşturulması yararlıdır. Popüler kültürün kavram haline getirilişi, dayandığıtemeller, kitle kültürü, folk kültürü kavramları ve popüler kültür kavramı arasındaki ayrımlaraçıklanmakta, Türkiye'de popüler kültürün gelişim sürecine yer verilmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde popüler kültür kavramının, imge, ikon, meta ve tüketimkavramları ile ilişkisi, yıldızın tüketim içindeki yerine değinilmektedir. Popüler kültürürünlerinin yaratılması ve yayılmasına katkıda bulunduğu öne sürülen kitle iletişimaraçlarının tüketim ve popüler kültür ürünleri için araç olma süreci ortaya konmaktadır.Üçüncü bölüm, yıldız kavramı ve özelliklerinin, popüler kültür kavramı ile ilişkisinin veTürkiye'den yıldız örneği olan Ajda Pekkan'ın incelenmesinden oluşmaktadır. AjdaPekkan'ın yıldız olma süreci, Ses Dergilerinde hakkında çıkan haberler çerçevesindeincelenmektedir. Ajda Pekkan'ın yıldız olmanın dolayısıyla popüler kültürün kriterlerini neşekilde yerine getirdiği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine a relationship that it claims to exist betweenpopular culture and stardom. The first section of the study deals with the terms of culture,pop and popular culture, which can be observed to have been degenerating for a certain while.In order to understand the degeneration in the meaning of popular culture, it is necessary thatthe terms of culture, pop and popular culture should be clarified sufficiently. This sectionaims to explain how popular culture evolved into a concept, as well as the basis for thisevolution. Also, differences between such concepts as mass culture, folk culture and popularculture have been discussed in this section.The second section of this study deals with the association of popular culture with suchconcepts as symbol, icon, materialism and consumption, as well as the stance of a star withinthis consumption. Also, the assumption that mass media, a contributory factor to creating anddisseminating popular culture, assumes a mediator role for produces of consumption andpopular culture has been dealt with.The final section of this paper is concerned with the relationship between stardom andits various aspects with popular culture. As an example for such stardom in Turkey,popularity of Ajda Pekkan has been illustrated. The period analyzed in this paper, duringwhich Ajda Pekkan rose to stardom, is restricted to only the news published by ?Ses?, quite apopular magazine in Turkey. Thus, the purpose was to determine how successfully such apopular star complied with the criteria for popular culture.