Askeri işyerleri ve askeri işyerlerinde çalışan işçilere uygulanan disiplin yaptırımları
Applications of the terms of collektif labour contract and the military laws to the workers in the Turkish armed forces
- Tez No: 206039
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut silah, teçhizat gibi malzemelerin bakım veonarımı amacıyla birçok işyeri mevcuttur. Bu işyerlerinde hizmetlerin yürütülmesi için,yaklaşık 30.000 işçi istihdam edilmektedir. Kısaca, askeri işyeri olarak ifade ettiğimiz buişyerlerinde çalışan işçilerin çalışma koşullarına, işçi-işveren ilişkilerine Türkiye `de mevcutdiğer işyerlerinde olduğu gibi ş Kanunu ve ilgili diğer kanunlar uygulanmaktadır. Tüm işilişkileri bu kanunlar çerçevesinde yürütülmektedir.Bunun yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut işyerlerinin, diğer işyerinden farklıolarak, hiyerarşik yapısından kaynaklanan bir işleyişi de vardır. Askeri hizmet gereklerineuygun olarak çalışma saatlerinin farklı biçimde düzenlenebileceği; nöbet hizmetlerinesokulacakları, şikayet ve müracaatlarında askerlerin uyması gereken kurallara uyacaklarıkabul edilmiştir. Ayrıca disiplin hukuku bakımından ayrı bir statüye sokulan işçiler hakkındaAskeri Disiplin Hukuku yoluyla özgürlüğü bağlayıcı ceza verilebilmesi de mümküngörülmüştür. Çağımızda branşlaşma ve iş bölümü ihtiyacına bağlı olarak orduda, sayılarıgiderek artan işçilerin özlük hakları, disiplin ve ceza mevzuatı açısından hangi kanunlara tabiolduklarının tespiti önemlidirBu çalışmamızda, T.S.K..da görev yapan işçilere uygulanan askeri yasalar ve bununlaberaber Toplu ş Sözleşmesi disiplin hükümleri uygulamaları karşılaştırılması yapılmış vekonu bir bütünlük içinde ele alınmıştır.Anahtar Kelimeler : şçi, Asker kişi, Disiplin hukuku, Askeri Ceza Kanunu
Özet (Çeviri)
In the Turkish Armed Forces, there exist many works for the maintenance andrestoration of present materials such as weapon and equipment. In such places approximately30.000 people are employed for various services. Briefly, in such places expressed as militaryplaces of employment labor legislation and other related laws are applied to employees?working conditions and labor relations like civilian companies in Turkey. All labor relationsare executed under the frame of this legislation.Meanwhile, places of employment in the Turkish Armed Forces, unlike from otherorganizations has its own procedure originating from a hierarchical structure. t is acceptedthat they may be asked to work in shifts, and their working hours may be altered as Per thegeneral principles of working for the Armed Forces. Furthermore, their legal status is definedso that their liberties can be restricted by the enforcement of military disciplinary rules andregulations. The ones who has been finally condemned by a military court will be imprisoned.With regard to the growing need for specialization in the Armed Forces, it is important todefine which laws the growing number of the Civil workers are subject to in terms ofpersonnel affairs, discipline and penalty regulations.In this article, we made a comparative study of the applications of the terms ofCollective Labour Contract and the military laws to the workes in the Turkish Armed Forces.it is pointed out in which conditions the employer should apply disiplinary regulations withinthe frame of the military laws together with the Collective Labour Contract terms.Key Words : Worker, Military person, Disiplinary regulations, Military Penal Code.