Türk sermaye piyasasında menkul değerler analizi ve piyasa zamanlaması etkinliğinin ölçülmesi
The analysis of securities in the capital markets of Turkey and measuring the effectiveness of market timing activity
- Tez No: 206094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Portföy performansının ölçülmesi yatırımın ve yatırım yöneticisinin analistin nekadar başarılı olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Performans tek değişkenliveya boyutlu bir olgu olmayıp, risk getiri düzleminde karşılaştırılan birdeğerlendirme kriteri olması nedeniyle, üstlenilen risk açısından gerçek başarıyıölçen önemli bir yönetim aracı görevi üstlenmektedir. Yapılan çalışmada Ocak 2003-Aralık 2006 arasındaki 4 yıllık dönemdeki veriler esas alınarak analistler tarafındanönerilen ve fiilen gerçekleştirilen portföylerin performansı literatürde öngörülen veyoğun olarak kullanılan; Sharpe endeksi,M2, Treynor endeksi ve Jensen endeksiaçısından hesaplanmış ve İMKB 100 endeks getirisi ve Kurumsal Yatırımcılarderneği tarafından oluşturulan Benchmark portföy getirilerine ilişkin aynı kriterleraçısından karşılaştırılmıştır. Bu kriterlere ilave olarak, Ortalama getiri, Standartsapma ve Çarpıklık değerleri de hesaplanarak karşılaştırma farklı bir boyuttanincelenmiştir. Analistlerin performasını istatistiksel olarak ölçmek amacıyla da,analistlerce oluşturulan/tavsiye edilen portföy getirileri ile Benchmark portföygetirileri arasında ANOVA testi uygulanmıştır. Analiz sonucu elde edilen bulgularanalistlerin Benchmark portföylere karşı istikrarlı bir başarısının olmadığı tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
he Portfolio performance is important to be measured, since it reflects how theinvestment and the investment manager analyst are successful. Performance, whichis not a phenomenon with a single variable or dimension, has an important role as amanagement tool that factually measures the success resulting from the risks faced,since it is an appraisal criterion that is compared in terms of risk and return. In thisstudy, the performance of portfolios formed and suggested by analysts are calculatedbased on the data including four years between the dates January 2003 and December2006 using Sharpe index, M2, Treynor index and Jensen index that are usedintensively in the literature and the results are compared with IMKB 100 index returnby means of the same criterion concerning Benchmark portfolio returns which areformed by Institutional Investors Society. In addition to these criteria, the averagereturn, standard deviation and distortion values are calculated and examined througha different perspective. In order to measure the performance of the analystsstatistically, ANOVA test is applied between Benchmark portfolio returns andreturns of portfolios formed/recommended by analysts. The results of the analysisshow that analysts do not have consistent performance against Benchmark portfolios.