PKK'nın yükselişi ve Türkiye-ABD ilişkilerine etkisi
The rise of PKK and it's effect on Turkey-ABD relations
- Tez No: 206096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Osmanlı mparatorluğu ve Amerika arasındaki 1830 tarihli bir ticaretanlaşması iki ülke arasındaki ilişkilerin ticaret ile sınırlı kalmasını sağlamıştır.Ancak, gerçek anlamda Türk-Amerikan ilişkilerinin başlangıcını 19.yüzyılınbaşları oluşturmaktadır. 1917-1927 arasında diplomatik kesintiye uğrayanilişkiler, Soğuk Savaş'ın ilk yıllarında gelişme kaydetmiştir. Türkiye'ninKıbrıs'a müdahalesi sonrasında ABD'nin Türkiye'ye silah ambargosuuygulaması, iki ülke ilişkilerine kısa bir süre olumsuz etkilemiştir.1990'ların başıyla birlikte iki ülke için yeni bir dönem başlamıştır. 1991yılında ?Geliştirilmiş Ortaklık? adlı yeni bir kavram ortaya atılarak, ilişkilerdaha gerçekçi bir zeminde yürütülmeye çalışılmıştır. Körfez Savaşı'ndaki?Stratejik Ortaklık? tanımındaki ilişkiler 2000'li yıllara gelindiğinde özellikle 11Eylül 2001'de ABD'nin uğradığı terör saldırıları, teröre karşı yıllarca mücadeleeden Türkiye'nin, ABD'nin yanı başında yer almasıyla memnuniyet verici birseviyeye yükselmiştir. Ancak 1 Mart tezkeresinin Türkiye Büyük MilletMeclisi'nde reddedilmesi iki ülke ilişkilerindeki kırılma noktasını teşkil etmişve daha sonra Süleymaniye'de gerçekleştirilen çuval hadisesi ise gerginliğitırmandırmıştır.Türk-Amerikan ilişkileri, iki ülke arasında zaman zaman yaşanansorunlara ve farklı görüşlere rağmen, dostluk ve ortaklık seviyesinde temkinlibir şekilde sürdürülmektedir.Diğer taraftan, temelleri 1974 yılında atılan ve kendisini Marksist-Leninist bir örgüt olarak tanımlayan Kürdistan şçi Partisi yani PKK, kurulduğuyıllarda Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayanvatandaşlarımızın Türk ırkından ayrı bir ırk olduğunu, Türk devletincesömürüldüğünü, dil ve kültürünün asimile edildiğini iddia ederek, Türkiye'ninDoğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini içine alacak şekilde Suriye, ran veIrak toprakları üzerinde bağımsız birleşik demokratik Kürdistan devletikurmayı planlamaktadır.Bu bağlamda PKK'nın, isim ve strateji gibi değişikliklere gitmesine veörgüt elebaşısının tutuklu bulunmasına rağmen, ABD'nin desteği nedeniyleiki ülke ilişkilerini olumsuz etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A trade agreement between Otoman Empire and USA in 1830, haslimited the relations by trade. However the actual Turkish-American relationsbegan by the early 19th century. Being in a diplomatic interruption between1917-1927, the relations have evolved in the early years of cold war. TheUSA weaper ambargo on Turkey after Turkish intervention to Cyprus, hadnegatively affected the relations.A new period has began by the early 90s. With the ?ImprovedPartnership? concept which emerged in 1991, the relations were expected tocontiniue on a more rational basis. The relations which were described in?Strategic Partnership? during the Gulf War evolved after 11th September2001 terror attacks because Turkey, who has been exposed to terror forseveral years, supported USA. However 1st of March note rejection in TBMMwas the break point of the relations. Moreover, the ?sack event? inSüleymaniye, raised the tensions between Turkey and USA.Despite these problems the relations between Turkey and USA arebeing held on a prudent level of partner ship.On the other hand, Kurdish Labor Party (PKK) which war founded in1974 and describes itself as a Marxist-Leninist organization, clarris that thepeople living in Eastern and Southeastern Turkey are a different nation andthey are being exploited and asimilated by Turkish state. Moreover they planto establish a democratic, independent, united Kurdish State on a regionwhich contains parts of Syria, Iraq, ran and Turkey. Although PKK has gonethrough changes in name and strategy and has an arrested leader, affectsthe US-Turkey relations negatively due to US support.