Akrabalık derecesi ile bazı verim özellikleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 4340
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
kk ÖZET Bu çalışma, Ege Bölge Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yetiştirilmekte alan, Siyah Alaca, Simmental ve Esmer sığır larının, akrabalı yetiştirilip yetiştirilmediğini araştırmak ve akrabalı yetiştirmenin, çeşitli verim özelliklerine etki lerini incelemek için yapılmıştır. Çalışmada, 1968-87 yılları arasında, Enstitüde tutul muş kayıtlardan yararlanılmıştır. Her bireyin akrabalı ye*- tiştirme katsayısı hesaplanmıştır. Akrabalı yetiştirmenin, verimler üzerine etkisi, basit doğrusal regresyon katsayı ları hesaplanarak gösterilmiştir. Çalışmamızda, öncelikle, akrabalı yetiştirme ve çe şitli etkileri hakkında genel bilgiler verilmiş, daha son ra bu konuda yapılmış bazı çalışmalar özetlenmiştir. Akrabalı yetiştirme ile ilişkisi incelenen özellikler: Çeşitli yaş dönemlerindeki canlı ağırlıklar (Doğum, sütten kesim, 3. ay, 6. ay, 9. ay, 12. ay, 15. ay, 18. ay, 24. ay canlı ağırlıklar) ve boğaya ilk verilme yaşı, ilk buzağılama yaşı, gebelik süresi, servis periyodu, buzağılama aralığı ve döl verim etkinliğinin ele alındığı çeşitli döl verim ölçütle ridir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmış tır. 1. Ortalama akrabalı yetiştirme katsayısı. Siyah Alaca, Simmental ve Esmerlerde sırasıyla, 0.07, 0.10 ve 0.07 ala rak hesaplanmıştır. Sürüde artan akrabalı yetiştirme düzeyi, dışarıdan damızlık alımı ve yapay tohumlama uygulamasıyla azaltılmış- tir. Materyalin bir üretim sürüsü olması, akrabalı yetiştir me katsayısının daha da azaltılmasını gerektirmektedir.45 2. Akrabalı yetiştirme derecesi ile gelişme özellikleri arasındaki korelasyonlar, Siyah Alacalarda, en yüksek 9. ay canlı ağırlığında (- D. 334), en düşük 18;ay canlı ağırlı ğında (- 0.099); Simmentallerde en yüksek 18. ay (- 0.383) en düşük 15. ay (- 0.108); Esmerlerde de en yüksek 12. ay (- 0.403), en düşük 24. ayda (- 0.022) hesaplanmış olup, di ğer canlı ağırlıklarla akrabalı yetiştirme arası korelasyon lar, bu ikiekstrem değerler arasında değişme göstermiştir. Döl verim özelliklerinde ise Siyah Alacalarda buzağı lama yaşı, Simmentallerde döl verim etkinliği, Esmerlerde boğaya ilk verilme yaşı ve ilk buzağılama yaşı ile akraba lı yetiştirme arasındaki korelasyonlar pozitif bulunurken, diğer korelasyonların tümü negatif bulunmuştur. 3. Gelişme özellikleri üzerinde akrabalı yetiştirmenin etkisi, Siyah Alacalarda 3. ay ve S. ay canlı ağırlığında ö- nemli (P< 0.05), 15. ay canlı ağırlığında ise yüksek düzey de önemli (P 0.05) bulunmuştur. Simmentallerde akrabalı yetiştirme nin etkisi, sütten kesim ağırlığı, S. ay ve 12. ay canlı a- ğırlıklarında (P < 0.05), doğum ağırlığında (P 0.05) bulunmuştur. Döl verim etkinliği, Siyah Alacalarda, akrabalı yetiştirmeyle birlikte düşüş gös termiştir. Simmentallerde ise, tam tersine artışla karşıla şılmıştır. 4. Akrabalı yetiştirmenin en belirgin etkisinin doğum ağırlığında olduğu ve ilerleyen yaşla birlikte bu etkinin azaldığı, hatta bir yaşından sonra belirsizleştiği saptan mıştır.
Özet (Çeviri)
kS SUMMARY The relationships between inbreeding and several yield traits The aim of this study was to determine whether the Holstein, Simmental and Brown Swiss cattle in Aegean Regional Research Institute (ARRI) were inbred and to calculate the effect of inbreeding on several yield traits. The data collected from the breeding and production records kept at the ARRI since 1966 were used. The records used were adjusted to several factors. At first, the coefficient of inbreeding for each individuals was calculated by using Wright ' s technique. And then the effect of inbre-r eding was analyzed by calculating the regression coefficients of traits on inbreeding coefficient. The environmental effects were simultaneously evaluated by the least-squares method. In the literature section of this investigation, general informations regarding inbreeding and its effects, and some of investigation made earlier have been given. The traits thqt - relationship with inbreeding was stu died were body weights in different ages, nge at first mating, age at first calving, gestation leng th, calving interval, service period and reproductive efficiency. Results are summarized as fallows : 1. The inbreeding coefficient in Holstein, Simmental and Brown Swiss cattle averaged D.D7, 0.1G and G.D7, respectively. 2. The correlations between the inbreeding coefficients and growth traits were all negative and ranged from -0.334 ta -0.099 in Holstein, from -D.383 to -0.108 in Simmen tal and from -0.403. to -0.022 in Brown Swiss cattle.47 The correlations between the inbreeding coefficients and reproduction characteristics were also negative, with the exception of calving age in Holstein, reproductive efficiency in Simmental and age at first mating in Brown Swiss cattle. 3. The regression coefficients of different traits on inbreeding and significant levels of them are summarized in table given below. BreedsTraitsHolstein Simmental Brown Swiss Birthweight -0.035 -0.141 xx -0.216 x* Weaning weight -0.105 -0.252 * -0.358 Growth 3. mo. » -0.237 * -0.13B -0.429 traits 6. mo. » -0.393 -0.B65 * -0.967 * (kg) 9. mo.“ -1.050 * -0.771 -1.722 12. mo. » -0.378 -1.975 * -1.602 15. mo. » -1.513 xx 0.373 -1.721 18. mo. « -1.127 -1.631 -0.88524. mo. ”-0.1872.063 -1.708 Age at firt mating (mo.) -0.007 -0.175 -0.078 p Age'at firt KePra~ calving (mo.) -0.030 -0.023 0.115 duction“.,, ”" Gestation... length (day) 0.D35 0.013 -0.264 traits a _ Calving inter val (day) 0.516 -1.903 3.367 Serviee period (day) 0.54D -1.B39 3.23B Reproductive efficiency (%) -0.450 ** 0.6Q3 ** 0.137 x ) P < 0.05 mm) P < 0.01 4. From these results, it is possible to say that they should avoid inbreeding because the population is a production herd, but inbreeding can be used at breeding herds.