Sistemik skleroz torasik tutulum bulgularinin inspiratuar ve ekspiratuar yüksek çözünürlüklü bilgisayarli tomografi ile degerlendirilmesi, klinik ve laboratuar ile korelasyonu
Inspiratory and expiratory high resolution computed tomography findings in systemic sclerosis patients, correlation with clinical and laboratory findings
  1. Tez No: 20617
  2. Yazar: NEVİT DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATADAN TUNACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalında 1978-2002 yıllarındasistemik skleroz tanısı ile izlenen 31K(%91), 3E(%9) toplam 34 hasta alınmıştır.Çalışmada mevcut literatür bilgileri ve farklı görüşler incelendikten sonra yüksekçözünürlüklü bilgisayarlı tomografi elementer bulguları ayrı ayrı parametreler olarakele alınıp, bulguların akciğer içindeki kraniokaudal, anteroposterior, sağ sol akciğerdağılımı ve görülme sıklıkları incelenmiştir. Ayrıca görüntüleme bulgularının;sistemik skleroz etiyolojisinde rol oynadığı düşünülen otoantikor çeşitleri, hastalığınklinik tipleri ve bazı bulguları, akciğer tutulumunda rol aldığı düşünülen özofagusakciğer tutulum bağlantısı ile yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi bulgularıarasındaki ilişki araştırılmıştır.1) Çalışmamızda plevral kalınlaşma haricinde radyolojik bulguların akciğerdesuperiordan inferiora doğru artış gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca akciğer tutulumgöstergeleri (buzlucam, ince retiküler, septal / subplevral çizgiler, bal peteği,broşiolektazi ve fibrozis) ile özofagus tutulumu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.2) Sistemik skleroz yaygın deri tutulum tipinde buzlucam görünümü anlamlı olarakdaha fazla saptanmıştır. 3) Buzlucam haricindeki elementer akciğer tutulum bulgularıve özofagus tutulumu yaygın ve sınırlı deri tutulum tipleri arasında anlamlı farklılıkgöstermemiştir. 4) Serolojik testlerden romatoid faktör pozitif grupta düzensizplevral kenar, ince retiküler görünüm ve fibrozis anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.5) Anti-Scl-70 pozitif grupta ince retiküler skor anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.6) Septal / subplevral çizgiler skoru ve fibrozis anti-centromere antikor pozitif olangrupta anlamlı olarak daha düşük izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
34 (31F (91%), 3M (9%)) patiensts followed up at Istanbul Medical Faculty, Rheumatology clinic with the diagnosis of systemic sclerosis during 1978-2002 period was included in study. Literature was reviewed for available information and different opinions. Elementary lesions on high resolution computed tomography was evaluated individually for their prevalence and craniocaudal and anteroposterior distribution. In addition to imaging findings, various factors thought to play a role in the pulmonary involvement of systemic sclerosis such as autoantibodies varieties, disease subtype, some of clinical findings, esophageal involvement was assesed along with high-resolution computed tomography findings.1) All HRCT findings in our study except pleural thickening in the lungs showed craniocaudal distribution. Lung involvement indicators such as groundglass pattern, fine reticular lines, septal / subpleural lines, honeycombing, brochiolectasis and fibrosisshowed a significant relationship with esophageal involvement. 2) Ground glass lesions was was significantly higher in diffuse type of systemic sclerosis 3) All elementary lesions of pulmonary involvement elementary except ground glass appearance and esophageal involvement was same between two clinical types of skin involvement 4) Patients with positive serological tests for rheumatoid factor had significantly higher irregular pleural margins, fine reticular appearance and overall fibrosis. 5) Anti-Scl-70 positive group scored significantly higher for fine reticular.score 6) Septal / subplevral lines and fibrosis scores of anti-centromere antibody positive group was significantly lower.