Investigation of cortical vascular functions and pericytes in mice with experimental autoimmune encephalomylities
Otoimmün deneysel ensefalit modeli oluşturulmuş farelerde kortikal vasküler fonksiyonların ve perisitlerin incelenmesi
  1. Tez No: 807863
  2. Yazar: MOHAMMADREZA YOUSEFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Arka Plan ve Amaç: Multipl skleroz (MS), dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir CNS inflamatuar bozukluğudur. Enflamasyon, demiyelinizasyon ve nörodejenerasyonun MS patogenezi ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Bu bozukluğun otoimmün kökenli olduğu ve merkezi sinir sistemine girmek için kan-beyin bariyerini geçen enflamatuar hücrelerin aracılık ettiği düşünülmektedir. Bu hücreler inflamasyonu tetikleyerek demiyelinizasyon ve nörodejenerasyon ile karakterize lezyon oluşumuna yol açar. Unutulmamalıdır ki, nörodejenerasyon lezyonlarla sınırlı değildir ve küreseldir. Nörodejenerasyon MS'in ileri evrelerinde daha belirgin olmakla birlikte, hastalığın başlangıcından itibaren başladığı bilinmektedir. Nörodejenerasyonun kesin mekanizmaları hala belirsizdir. Serebrovasküler fonksiyonun hassas regülasyonu beyin sağlığı için kritiktir ve nörovasküler ünite (NVU) tarafından düzenlenir. Perisitler, nörovasküler ünitenin (NVU) ve BBB'nin önemli unsurlarıdır ve serebral kan akımının düzenlenmesinde önemli roller oynarlar. Perisitler ve endotel hücreleri arasındaki etkileşim, kılcal seviyede nörovasküler eşleşme (NVC) adı verilen bir süreç aracılığıyla serebral kan akışını (CBF) düzenleyerek hızlı ve verimli iletişim sağlar. Alzheimer hastalığında NVU işlevi ve perisitler olumsuz etkilenir. Bununla birlikte, NVC ve perisitlerin spesifik rolleri ve bunların MS'deki nörodejenerasyonla bağlantısı bilinmemektedir. Kortikal perisitlerin, NVU işlev bozukluğuna ve nörodejenerasyona yol açan enflamatuar hücreler tarafından salınan çözünür faktörler yoluyla küresel olarak etkilendiğini varsayıyoruz. Bu projede amacımız MS hayvan modeli olarak yaygın kabul gören deneysel otoimmün ensefalomiyelit (EAE) modelinde vasküler disfonksiyonun kortikal nörodejenerasyona katkı sağlayıp sağlamadığını ortaya koymaktır. Yöntemler: C57BL6/J farelerinde kronik kranyal pencere açılması ve alışkanlığın ardından, MOG peptitlerini enjekte ederek EAE modelini indükledik. İndüksiyondan sonraki 26 gün boyunca kilo değişiklikleri ve klinik semptomlar izlendi ve puanlandı. Serebrovasküler reaktiviteyi (CVR), hayvanlar uyanıkken ve başları sabitlenmişken bıyık yastığına hava üfleyerek ve %5 hiperkapni uygulayarak ölçtük: enjeksiyon öncesi, klinik öncesi aşama ve klinik zirve dönemi. Ölçümleri hem lazer benekli kontrast görüntüleme (LSCI, Perimed) hem de bu proje için geliştirdiğimiz özel yapım dahili optik sinyal görüntüleme (IOSI) sistemi ile gerçekleştirdik. Ayrıca immünofloresan boyama ve konfokal görüntüleme ile perisitleri, vasküler ve nöral hücreleri inceledik.
Özet (Çeviri)
Background & Objective: Multiple sclerosis (MS) is a major CNS inflammatory disorder that affects millions of people worldwide. It is known that inflammation, demyelination, and neurodegeneration are linked to the pathogenesis of MS. This disorder is thought to be of autoimmune origin and mediated by inflammatory cells that cross the blood-brain barrier to enter the central nervous system. These cells trigger inflammation, leading to lesion formation characterized by demyelination and neurodegeneration. Of note, neurodegeneration is not restricted to the lesions, and it is global. Although neurodegeneration is more prominent in later stages of MS, it is known to start since the beginning of disease. The exact mechanisms of neurodegeneration are still unclear. Precise regulation of the cerebrovascular function is critical for the brain health, and it is regulated by the neurovascular unit (NVU). Pericytes are important elements of the neurovascular unit (NVU) and BBB and play essential roles in cerebral blood flow regulation. The interaction between pericytes and endothelial cells enables rapid and efficient communication, regulating cerebral blood flow (CBF) through a process called neurovascular coupling (NVC) at the capillary level. NVU function and pericytes are adversely affected in Alzheimer's disease. However, the specific roles of NVC and pericytes and their connection to neurodegeneration in MS is not known. We hypothesize that cortical pericytes are affected globally through soluble factors released by inflammatory cells leading to NVU dysfunction and neurodegeneration. In this project, our aim is to reveal whether vascular dysfunction contributes to cortical neurodegeneration in the experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE) model, which is widely accepted as an animal model of MS. Methods: Following chronic cranial window opening and habituation in C57BL6/J mice, we induced EAE model by injecting MOG peptides. Weight changes and clinical symptoms were tracked and scored for 26 days after induction. We measured cerebrovascular reactivity (CVR) by blowing air on the whisker pad and applying 5% hypercapnia while the animals were awake and their heads were fixed in three different times: pre-injection, preclinical stage and clinical peak period. We performed the measurements with both laser speckled contrast imaging (LSCI, Perimed) and a custom-made internal optical signal imaging (IOSI) system that was developed by us for that project. We also examined pericytes, vascular and neural cells by immunofluorescence staining and confocal imaging.